;
COP27 Politika

Türkiye Günün Fosili Ödülünün Sahibi Oldu

günün fosili

COP27’de emisyon artışına neden olacak iklim eylem planı Türkiye’nin Günün Fosili ödülünü almasını sağladı.

Türkiye, CAN International tarafından her COP’ta verilen günün fosili ödülünün bugünkü sahibi oldu. Ödülü almasının nedeni ise yeni açıklanan Ulusal Katkı Beyanı (NDC). Emisyon azaltım planı olarak da bilinen NDC’ler ülkelerin belirledikleri tarihe kadar emisyon azaltım oranlarını yansıtıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, COP27’de Bakanlar toplantısında yaptığı duyuruya göre, Türkiye’nin 2030 %21 artıştan azaltım hedefi %41’e yükseldi. Ancak Türkiye’nin, 2030 yılı için açıkladığı %41 emisyon azaltım hedefi ile emisyonlarını bugüne göre %30’dan fazla artırmayı öngörüyor.

Türkiye’deki STK’ların yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en güncel emisyon verisinin 2020 yılına ait 523,9 MtCO2e (milyon ton karbondioksit eşdeğeri) olduğu hatırlatıldı. Bakanlığın 2030 için açıkladığı 500 MtCO2e indirme hedefi ile anlaşılanın, 2015’te verilen baz senaryodaki gibi Türkiye’nin emisyonlarının önce  1.175 MtCO2e’ye çıkarılacağı ve idarenin alacağı önlemlerle 700 MtCO2e civarına indirileceği olduğu belirtildi. Bakanlık açıklamasının bir azaltım hedefi olmadığına dikkat çeken kuruluşlar, aksine bu hedefin 2030’a kadar %30’dan fazla artışa neden olacağını ifade ediyor.

Günün Fosili ödülü, COP’ta bulunan sivil toplum temsilcilerinin oylarıyla seçiliyor ve CAN International tarafından iklim değişikliğine karşı “en azı başarmak için en fazlasını yapan” ülkelere veriliyor.