fbpx
Politika

Türkiye EK 1’den Çıkma Talebini Geri Çekti

Zirve öncesinde taleplerinin tartışılmasının gündeme girmesini  talep eden Türkiye, EK 1 listesinden çıkma talebini geri çekti. 

Türkiye EK 1 listesinden çıkma talebini geri çekti. Türkiye Zirve öncesinde yine, iklim finansmanına erişebilmeyi ve gelişmekte olan ülke olarak yeniden sınıflandırmayı talep etmişti. Yine de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi gayri-resmi müzakere kanalları açılabilir. Örneğin, iki sene önce düzenlenen COP23’te Başkanlık, Almanya’yı Türkiye’ye arabuluculuk yapmak konusunda görevlendirmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün akşam saatlerinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı (COP25) öncesi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldiğini duyurmuştu.

Kurum, “Görüşmemizde; ülkemizin İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin Ek-1 listesinden çıkarılıp, ulusal koşulları ve kalkınma düzeyine uygun bir pozisyona yerleştirilerek adil bir işbirliği ortamı sağlamasını temenni ettiğimizi vurguladık” açıklamasını yapmıştı.

UNFCCC’ye taraf olan diğer ülkeler gibi, üst düzeyde zirvede temsil edilen Türkiye, Rusya’nın Eylül ayında Paris Anlaşması’nı onaylaması ile G20 üyeleri içerisinde bu anlaşmayı onaylamayan tek ülke konumunda bulunuyor. Türkiye’nin anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağına dair pozisyonunda ise her hangi bir değişiklik bulunmuyor. Türkiye, anlaşma çerçevesinde iklim finansmanına erişebilmeyi ve gelişmekte olan ülke olarak yeniden sınıflandırmayı talep ediyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

1 yorum

Yorum yazmak için tıklayınız.

 • COP 25 MADRİD İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TOPLANTISI İÇİN YAYINA KATKI YAZIMIZ;

  Daha öce de belirttiğim üzere Termik Santrallerin Baca Gazları ile doğaya salınan kirletici SO2, NOX, CO, CO2 ve V:O:C ‘lar /(21 çeşit) gazlar ile KÜLLER (ASH)% 100 yakın oranlarda arıtmakta ve ORGANOMİNERAL GÜBRE HALİNE GETİRMEKTEYİZ. BU ARITMA SİSTEMİMİZ PATENT KORUMALIDIR.,

  ORGANOMİNERAL GÜBREMİZ, AYNI ZAMANDA TOPRAK ISLAH MADDESİ OLUP, ÇÖLLEŞEN VE KURAKLAŞAN TOPRAKLARIN ISLAHINDA VE HEMEN HEMEN HER ÜRÜNDE VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLAYAN BİR ÜRÜNDÜR.

  BUGÜNE KADAR KULLANILAN KLASİK DESÜLFİRİZASYON SİSTEMİ İLE BACA GAZLARINDAKİ SADECE VE SADECE SO2 GAZLARI % 95 ORANINDA ARITILMAKTA VE BÜYÜK ALANLARA GEREK DUYULAN ATIK ALÇI DAĞLARI OLUŞMAKTA VE DİĞER NOX GAZLARI NİTRİK ASİT OLARAK DOĞAYA SALINMAKTA VE CO VE CO2 GAZLAERI İSE 2019 YILI ORTALARIN DA 415,34 PPM SEVİYESİNİ DE AŞMIŞ VE TEHLİKELİ BOYUTLARA ULAŞMIŞTIR. GÖZLEMLENEN İKLİM FELAKETLERİNİN HER GEÇEN GÜN ARTMASININ ASIL SEBEBİ OLMAKTADIR, BM COP 21 PARİS İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TOPLANTISINDA ALINAN KARAR GEREĞİNCE DÜNYA ISISININ 1,5 C o DERECEDEN FAZLA ARTMASINA İZİN VERİLMEMESİ GEREKİRKEN GEREKEN TEDBİRLER ALINMAMIŞ VE ARTIŞ 3 C o DERECEYİ DE AŞMIŞTIR.

  BU TEHLİKELERDEN KORUNMANIN ÇARESİ İSE, KULLANDIĞIMIZ ÖZEL MİNERALLERİN % 74 VE % 75 REZERVİNİN, SADECE VE SADECE TÜRKİYE ‘DE BULUNAN MİNERALLER OLUŞU VE BİZİM PATENTLİ BULUŞUMUZDUR. UYGULANMASI İÇİN BM YEŞİL İKLİM FONUNA DA BAŞVURDUM. ARACILIĞINIZ İLE DESTEK VERECEK KURUM VE KURULUŞLARIN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ BULUNMAKTADIR.

  ARTI RIM ATIĞI GÜBREDİR VE T. SANTRALIN ISISI FAYDALI ALANLARDA KULLANILMASI YANINDA ÖZELLİKLE VERİMİ BİRKAÇ KATINA ULAŞAN VERİLİLİK DE GÖZLEMLENMİŞTİR. YERLEŞİM ALANLARININ ISITILIP- SOĞUTULMASI DA SAĞLANMAKTA VE TER. SANTRALLERİN VERİMLİLİĞİ % 90 LARA KADAR ARTMAKTADIR. PATENT KORUMALI SİSTEMİN, UYGULANMASI VE PROJEMİZİN TÜM DÜNYA ÜLKELERİNDE KULLANILMASI SONUCU DA EN GEÇ 10 YIL İÇERİSİNDE HAVA KİRLİLİĞİ VE İKLİM FELAKETLERİNİN SON BULMASI DA SAĞLANACAKTIR. ARZU EDENLER ÇAĞRIMIZA CEVAP VERİR , BİZLER DE GEREKEN DETAY BİLGİLERİ SUNARIZ. SAYGILARIMIZLA……

  HAK 2 ARITIM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRÜ HALİL KAZAZ
  CEP TEL:90 5326901033

  COP 25 MADRID CLIMATE CHANGE CONTRIBUTION TO OUR PUBLICATION;

  As I mentioned before, we purify the pollutants SO2, NOX, CO, CO2 and V: O: Cs / (21 types) gases and Ashes (ASH) released by the flue gases of Thermal Power Plants into ORGANOMINERAL FERTILIZER. OUR TREATMENT SYSTEM SHOULD BE PATENT PROTECTED.,

  OUR ORGANOMINERAL FERTILIZER IS A PRODUCT OF SOIL BREEDING SUBSTANCE, PROVIDING PRODUCTIVITY INCREASING IMMEDIATELY AND DROPPING SOILS.

  THE CLASSIC DESULFIRIZATION SYSTEM USED UP TODAY, ONLY AND ONLY SO2 GASES IN CHIMNEL GASS ARE TREATED IN 95% RATE AND WASTE GYPSES NEEDED FOR LARGE AREAS AND OTHER NOX GASES AS NITRIK AND CO. Has exceeded its level and reached dangerous dimensions. EVERY DAY INCREASES OF THE CLIMATE DISASTERS OBSERVED IS THE MAIN REASON.

  The REMEDY IS THE PROTECTION OF THESE DANGER, 75% RESERVE AND SPECIAL MINERALS 74% of WE USE ONLY AND ONLY IN TURKEY AND THE MINERALS FORMED IS OUR PATENTED invention. I applied to the UN GREEN CLIMATE FUND FOR IMPLEMENTATION. WE NEED THE SUPPORT OF INSTITUTIONS AND ORGANIZATIONS THAT WILL SUPPORT WITH YOUR INTERMEDIATION.

  PLUS RIM WASTE IS FERTILIZER AND THERMAL HEATING OF HEATING PLANT IS USED IN USEFUL AREAS, INCLUDING EFFICIENCY THROUGH PRODUCTION REACHED TO A FEW FLOORS. HEATING AND COOLING OF RESIDENTIAL AREAS ARE PROVIDED AND TER. The efficiency of power plants increases up to 90%. THE IMPLEMENTATION OF THE PATENT PROTECTED SYSTEM AND THE USE OF OUR PROJECT IN ALL THE WORLD COUNTRIES WILL ALSO PROVIDE THE DISCONTINUATION OF AIR POLLUTION AND CLIMATE DISASTERS AT THE LAST 10 YEARS. Those who desire respond to our call, WE PROVIDE THE DETAILS REQUIRED.

  BEST REGARDS……

  HAK 2 TREATMENT COMPANY GENERAL MANAGER

  HALİL KAZAZ

  MOBILE TEL: 90 5326901033