;
Ekonomi

Türkiye Avrupa’da Elektriğin En Pahalı Olduğu 3. Ülke

Avrupa istatistik kurumu Eurostat’ın son açıkladığı verilere göre Avrupa genelinde elektrik ve doğalgaz fiyatları 2018 yılında arttı. Veriler, Türkiye’nin Avrupa’da en pahalı elektriği kullanan üçüncü ülke olduğunu ortaya koyuyor.

Eurostat’a göre satın alma gücü paritesine göre hesaplanmış ücretlendirmelerde Almanya ve Portekiz’in ardından elektriğin en pahalı olduğu üçüncü ülke Türkiye oldu. Türkiye, gaz fiyatlandırmasında ise Avrupa Birliği (AB) ortalamasında yer aldı.

Veriler, 2017 ile 2018’in ikinci çeyrekleri arasında elektrikte en fazla fiyat artışı yaşanan ülkenin, %33,7 ile Türkiye olduğunu gösterirken, onu %20,4’lük artışla Norveç ve %19,6’lık artışla Güney Kıbrıs takip etti.

Diğer yandan elektrik ücretlerinden %20 vergi alan Türkiye, vergilemede AB ortalaması olan %37’den çok daha düşük bir oran uyguluyor.

Türkiye’de Gaz Ücreti AB Ortalamasına Eşit

Diğer yandan satın alma gücü paritesine göre hesaplanmış fiyatlarda, Türkiye’deki ortalama doğalgaz fiyatlandırmasının AB ortalamasına eşit olduğu görüldü.

Avrupa’nın en pahalı doğalgazı ise sırasıyla Kuzey Makedonya, İsveç ve İspanya’da satılıyor.

Doğalgaz ücretinin yıllık oranda en fazla arttığı ülke %28,2 ile Türkiye olurken, arkasından %18,8 ile Kuzey Makedonya geldi.

Doğalgazdan %17 vergi alan Türkiye, bu alanda Avrupa’da en az vergilendirmenin yapıldığı ülkelerden biri oldu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi