;
Politika

Tunçbilek Belediye Başkanı: “Santralın Kapanmasını İstemiyorum, Ancak Filtre Takılsın”

Geçici faaliyet belgesi alan Çelikler Tunçbilek Termik Santralı hakkında yurttaşlarla görüşen Tunçbilek Belediye Başkanı Mustafa Düzgün, belediye başkanı olarak santralın kapanmasını istemediğini ancak filtresinin takılması gerektiğini vurguladı, “ Santral direkt geçim kaynağımız. Sizlere yaptığımız hizmetlerin kaynağının ciddi bir kısmını da santraldan vergi olarak almaktayız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ruhsat verildiğini açıklamasının ardından baca takma zorunluluğu nedeniyle 1 Ocak’ta kapatılan termik santrallar yeniden faaliyete geçti. Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesindeki Çelikler Tunçbilek Termik Santralı’na karşı yurttaşlar  harekete geçti.

Anka Haber Ajansı’nın haberine göre yurttaşlar konu hakkında Tunçbilek Belediye Başkanı Mustafa Düzgün ile görüştü. 11 Haziran günü gerçekleşen görüşmede Düzgün, santralın açılmasında etkileri ve yetkileri olmadığını söyleyerek, “Biz de açılmasına bir gün kala öğrendik” dedi.

Düzgün, santralın faaliyetinin durdurulduğundan bugüne gökyüzünün mavi olduğunu kaydederek,“Altı ay oldu gökyüzünün mavi olduğunu gördük. Verilen izin filtre yapıldı, çalışıldı değil geçici faaliyet belgesi. Filtre sisteminin altyapısı yapıldı. Şirket yetkilileriyle de görüşme gerçekleştirdik ve kaygılarımızı dile getirdik. Tek ünite çalışması yönündeki talebimiz kabul oldu. Ama dediğimiz gibi buranın çalışmasına izin veren bakanlıklar. Bizim buna müdahil olma şansımız yok” diye konuştu.

“Belediye Başkanı Olmasam Eyleme Ben de Giderim”

“Sanki başkan firma ile beraber gibi, böyle bir şey yok” diyen Düzgün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Normalde belediye başkanı olmasam, eyleme ben de giderim. Ama ben belediye başkanıyım, sorumluluklarım var. Belediye başkanı olarak sizin gösterdiğiniz tepkinin 10’da birini göstersem olay farklı yere gider. Sağduyulu olmamız lazım.”

Belediye başkanı olarak santralın kapanmasını istemediğini ancak filtresinin takılması gerektiğini vurgulayan Düzgün, “Belediyemiz için de direkt etkili ve direkt geçim kaynağımız. Sizlere yaptığımız hizmetlerin kaynağının ciddi bir kısmını da santraldan vergi olarak almaktayız” diye ekledi.

Geçici faaliyet belgesinin ne anlama geldiğini açıklayan Düzgün, sistemin geçici olduğunu bildiğini ve santralda ölçümler yapıldığını kaydederek, “Santralın değerleri anlık takip ediliyor. Biz izin verdik, çalışın diye bir şey yok. Takip altında olacak” dedi.

Tavşanlı halkının santrala ilişkin tepkisi de sürüyor. AKP’li olduğunu söyleyen yaşlı bir yurttaş, eylemleri hiçbir siyasi amaçla yapmadıklarını vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a santralın filtre takılmadan çalıştırılmaması çağrısında bulundu: “Bizim ne bir art niyetimiz, ne de partizanlığımız var” dedi.

Yurttaşlar santraldan geceleri küllerin yayıldığını dile getirerek, “Fakat termik santral çalışmaya başladı. Biz enerji üretimine karşı değiliz. Sorun, halk sağlığını tehdit eder düzeyde hava kirliliği oluşturması” dediler.