fbpx
Bilim Politika

Trump, Çevre Kirliliği Yönetmeliğinin Sıkılaştırılmasını Reddetti

Trump yönetimi, hava kalitesi yönetimine dair mevcut standartların sıkılaştırılmasına yönelik Çevre Koruma Ajansı’ndan (EPA) bilim insanlarının tavsiyesini reddettiğini açıkladı. EPA bu standartları her beş yılda bir gözden geçirmek zorunda ve düzenli olarak sıkılaştırmakla yükümlü.

Trump yönetimi Salı günü yaptığı açıklamada hava kalitesi yönetimine dair mevcut standartların insan sağlığı adına sıkılaştırılmasını tartışan Çevre Koruma Ajansı’ndan (EPA) bilim insanlarının tavsiyesini reddettiğini açıkladı.

Karar, standartların düşürülmesi yönünde lobi faaliyeti gerçekleştiren endüstriler için bir kazanç olarak görülse de, aktivistler ve kanun yapıcılar kömür enerjisi kaynaklı partiküllerin kamu sağlığına tehdit oluşturmaya devam ettiğini ve koronavirüs salgını boyunca ölüm oranlarını artırdığına dair araştırmaya atıfta bulundular.

İklim Haber'i Telegram'da Takip Edin!İklim Haber'i Linkedin'de Takip Edin!

EPA Yöneticisi Andrew Wheeler kararın açıklandığı toplantıda “Mevcut standartlar kamu sağlığını korumaya yetiyor ve değiştirilmesine gerek yok” dedi. Wheeler, bilimsel araştırmaları ve EPA’nın bağımsız bilim danışanlarının önerilerini göz önünde bulundurduklarını ancak “hâlâ belirsizliklerin olduğunu” söyledi.

Ulusal Çevresel Hava Kalitesi Standartları (NAAQS) yönetimi, kömür kaynaklı is, doğalgaz santralları ve otomobil kaynaklı havada bulunan farklı kirleticilerin konsantrasyonuna sınırlar koyuyor. EPA bu standartları her beş yılda bir gözden geçirmek zorunda ve düzenli olarak sıkılaştırmakla yükümlü.

2012’de belirlenen standart, mikropartikülde 12 µg/mkirliliğe izin veriyor. Bu limiti geçen bölgelerde, hava kalitesi iyileşene kadar yeni endüstriyel kalkınmaya sınırlandırma getiriliyor. EPA ise standartın mikropartikülde 8 µg/m3’e düşürülmesini önerdi.

Harvard Üniversitesi ise bu ay, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde koronavirüse yakalanan insanların ölüm riskinin daha yüksek olduğuna dair bir araştırma yayımladı.

18 Demokrat ve New Hampshire’da Maggie Hassan tarafından yönetilen bağımsız senato üyeleri EPA’nın kararına karşı çıktıklarına dair Wheeler’a bir mektup gönderdi. Mektupta “EPA, bu kriz esnasında kamu sağlığını koruyacak eylemler almalı ve Amerikalıları riske atmamalıdır” dendi.

Endişeli Bilim İnsanları Birliği’nde (Union of Concerned Scientists) araştırma direktörü olan Gretchen Goldman ise “EPA’nın bu açıklamayı özellikle hava kirliliği seviyesinin arttığı bölgelerde yaşayan insanlar için koronavirüsün çok daha tehlikeli olduğu bir dönemde yapması çok acayip” dedi.

EPA eski Yöneticisi Gina McCarthy da “Mevcut yönetim milyonlarca Amerikalı için havayı daha temiz yapma şansını kaçırıyor ve hiçbir şey yapmamayı seçiyor. Bu savunulamaz” dedi.

Wheeler ise Harvard çalışmasının hakem incelemesinden henüz geçmediğini söyledi.

ABD’nin petrol ve doğalgaz şirketlerini temsil eden Amerikan Petrol Enstitüsü (API) kararı kutlayarak kirliliğin son yıllarda azaldığına işaret etti. EPA son haftalarda tartışmalı başka eylemlerde de bulundu. Bunlar arasında Obama dönemindeki araç yakıt verimliliği standartlarının geri çekilmesinin tamamlanması ve koronavirüsten etkilenen şirketler üzerinde düzenleyici uygulamaların hafifletilmesi yer aldı.

Trump, ekonomik kalkınmanın önünde bir engel olduğuna inandığı çevresel düzenlemeleri, göreve başlamasından bu yana, geri çekmeyi bir öncelik haline getirdi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.