;
Ekonomi

Tesla Tehlikeli Atıklar Nedeniyle Ceza Aldı

Elektrikli araçlarıyla öne çıkan Tesla’nın, araç servis ve enerji merkezleri ile bir fabrikada tehlikeli atıkların depolanma ve imha aşamalarında usule uygun davranmadığı gerekçesiyle 1,5 milyon dolar ceza ödemesine hükmedildi.

Kaliforniya Mahkemesi, Elon Musk‘ın yönetimindeki Tesla şirketine, araç servis ve enerji merkezleri ile bir fabrikada tehlikeli atıkların depolanması ve imhasında usule uygun davranmadığı gerekçesiyle 1,5 milyon dolarlık ceza verdi.

Kaliforniya Bölge Savcılığı Ofisleri tarafından yapılan açıklamada, San Joaquin bölgesinde şirket hakkında yapılan şikayette tehlikeli atıkların imhası, atıkların depolanması ve yönetimi ile ilgili yasaların ihlal edildiği iddiasının yer aldığı belirtildi. Açıklamada, araç servis merkezlerinde, enerji merkezlerinde ve bir fabrikada tehlikeli atıklar konusunda yasaya uygun davranmadığı öne sürülen Tesla’nın soruşturmada işbirliği yaptığı ve savcıların dikkatine sunduğu yasalara uyumu artırmak için harekete geçtiği ifade edildi.

Davada taraflar arasında uzlaşıya gidildiği aktarılırken şirketin anlaşma kapsamında ceza, soruşturma masrafları, çalışanların eğitimi için 1,3 milyon dolar, atık denetimleri için ise 200 bin dolar ödemesine hükmedildi.

San Joaquin Bölge Savcısı Ron Freitas, “Elektrikli araçlar çevresel ıslahta rol oynuyor ancak bunların üretimi ve bakımının zararlı atıklara yol açtığını kabul etmek gerekir” dedi.

Kaliforniya’da yaklaşık 57 araç servis merkezi ve 18 güneş enerjisi tesisi bulunan Tesla, San Francisco’nun Fremont şehrinde elektrikli araçlar üretiyor.