;
Politika

TEMA Vakfı: “Alpu Termik Santralı için Resmi Açıklama Yapılmalı”

TEMA Vakfı, Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’nın Alpu Termik Santral Projesi ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından proje sahibinden ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndan projenin iptali ile ilgili resmi açıklamanın yapılmasını talep etti.

TEMA Vakfı, Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’nın Alpu Kömürlü Termik Santral Projesi’nin iptal olduğuna dair yaptığı açıklamanın ardından proje sahibi Elektrik Üretim AŞ ve yatırımcı bakanlık Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndan projenin iptaline ilişkin resmi açıklamanın da yapılmasını beklediklerini belirtti.

TEMA Vakfı tarafından yapılan açıklamanın devamında ise şu sözlere yer verildi: “Ayrıca, Sayın Milletvekili Avcı’nın ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile proje sahasının tarımsal sit olduğu tekrar vurgulandı. Buna istinaden, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da saha için verdiği tarım dışı kullanım kararlarının iptali için gerekli işlemleri de en kısa sürede gerçekleştirmesini talep ediyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından proje için Eskişehir Çevre Düzeni Planı’nda yapılan revizyonun iptal edilmesi gerekiyor. Ayrıca ÇED olumlu kararının iptali için açılan davalar sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın proje ile ilgili tüm davalardan çekilmesini ve verilen izinlerin iptalini talep ediyoruz. Eskişehir kamuoyunu rahatlatacak şekilde ilgili kurumlardan resmi açıklamanın en kısa sürede yapılmasını bekliyoruz.”