;
Bilim

Sibirya’da Sıcaklık 38 Dereceye Ulaştı

Sibirya’da rekor sıcaklık ölçümü yapıldı. Bölgenin kuzeydoğusundaki Verkhoyansk kasabasında cumartesi günü hava sıcaklığı 38 dereceye ulaştı.

Sibirya’nın Verkhoyansk kasabasında cumartesi günü hava sıcaklığı 38 dereceye ulaştı. Ölçülen bu derece, Kuzey Kutup Dairesi’nde, kayıtların tutulmaya başlandığı 1885 yılından bu yana görülen en yüksek sıcaklık.

Uzmanlar bu bölgenin dünyanın geri kalan yerlerinden iki katı aşkın hızda ısındığına dikkat çekiyor.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın yaklaşık 4800 kilometre doğusundaki kasaba, dünyanın en soğuk bölgeleri arasında yer alıyor. 1892’de sıcaklık eksi 67,8 dereceye düşmüştü.

Pazar günü kasabadaki sıcaklık 35,2 derece olarak ölçüldü. Uzmanlar bunun Cumartesi günkü rekorun bir anomaliden ibaret olmadığını gösterdiğine işaret ediyor. Verkhoyansk’ta Haziran’da en yüksek ortalama sıcaklık 20 derece.

Verkhoyansk, 67,5 kuzey enleminde yer alıyor. Kuzey Kutup Dairesi ise 66,5 derecede başlıyor.

Bu kasabanın yaklaşık 1100 kilometre doğusunda yer alan Çerski’de de geçen hafta 30 derece sıcaklık ölçülmüştü.

2020’de Sibirya’da görülen aşırı sıcaklıklar donmuş toprak tabakasının (permafrost) çözülmesine neden olmuş, bölgede görülmedik şekilde erken orman yangınları başlamıştı.

Sibirya’dan Alaska ve İskandinavya’ya son yıllarda artan orman yangınlarında donmuş toprak tabakasının erimesi, atmosfere çok miktarda seragazı yayılmasına neden oluyor. Orman yangınları, deniz buzlarının kapladığı alan ve kalınlıklarının azalmasına yol açıyor.