fbpx
Ekonomi

Shell 2022’de Rekor Kâr Elde Etti

shell

Shell Plc tüm yıl içim 39,87 milyar dolarlık rekor kâr kaydederken bu, 2008 yılında elde edilen 28,4 milyar dolarlık önceki rekorun oldukça üzerinde.

Shell Plc 2022 4. çeyreğinde 9,81 milyar dolar kâr açıkladı. 2022 tamamında ise şirket yıllık kârını 39,87 milyar dolara çıkardı. Böylelikle yıllık kârda rekor kaydedildi. Artan petrol ve doğalgaz fiyatları bu kârın elde edilmesinde önemli bir yer tuttu.

Şirket tüm yıl içim 39,87 milyar dolarlık rekor kâr kaydederken bu, 2008 yılında elde edilen 28,4 milyar dolarlık önceki rekorun oldukça üzerinde.

Shell’in dördüncü çeyreğe göre düzeltilmiş net geliri, analistlerin tahminlerinin ortalamasının oldukça üzerinde 7,97 milyar dolar gerçekleşti.

Büyük bir nakit akışı yaşayan şirket, önümüzdeki aylarda 4 milyar dolarlık daha alım açıklayarak hisse geri alımlarının hızını sürdürdü ve yüzde 15’lik temettü zammı planladı.

Bu hamle, yılın başında en üst görevi devralan CEO Wael Sawan’ın, hissedarları ödüllendirmek için Shell’in zenginliklerini kullanmaya öncelik vermeye devam edeceğinin bir işareti olarak değerlendirildi.

Sawan Perşembe günü yaptığı açıklamada, “İkna edici hissedar getirileri sunarken disiplinli kalmayı planlıyoruz. Dördüncü çeyrekte ve tüm yıl boyunca elde ettiğimiz sonuçlar, Shell’in çeşitlendirilmiş portföyünün gücünü gösteriyor.

Shell, açıklanan geliriyle Exxon Mobil ile birlikte rekor kârlar elde eden büyük petrol şirketlerinden sonuncusu oldu. Petrol şirketlerinin performansı hayat pahalılığından sıkıntı yaşayan vatandaşların yaşadığı ülkelerde incelemelere tabi tutulmasına neden olmuştu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.