fbpx
Politika

Seragazı Emisyonu 2020’de Rekor Düzeye Ulaştı

İklim değişikliğine neden olan atmosferdeki seragazı yoğunluğunun 2020’de 800 bin yıldır kaydedilen en yüksek seviyeye çıktığı bildirildi.

Amerikan Meteoroloji Derneğinin (AMS) yayımladığı 2020 İklim Değişikliği raporunda seragazlarından biri olan karbondioksit miktarının (CO2) milyonda 412,5 birime (ppm) yükseldiği belirtilerek, bunun 2019 yılındakinden 2,5 ppm daha yüksek ve 800 bin yıldır kaydedilen en yüksek seviye olduğu ifade edildi.

Raporda söz konusu kayıtlara 800 bin yıl önce oluşan buzulların incelenmesiyle ulaşıldığı belirtildi.

Raporda, 2020’de küresel COVID-19 salgınının ekonomik faaliyetlerde yol açtığı kesinti nedeniyle insan üretimi karbondioksit seviyesinde görülen %6-7 civarındaki düşüşün, atmosferdeki yoğunluğu düşürmeye yetmediği kaydedildi.

Fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan karbon yoğunluğunun 2020’de, 1999-2019 yıllarındaki ortalamasının %30 üzerinde çıktığı belirtildi.

2020’de metan gazı yoğunluğunda görülen 14,8 ppm artışın da kayıtlara geçen en büyük yıllık artış olduğu ancak buanormal yükselişin nedeninin henüz açıklanamadığı vurgulandı.

Raporda, 2020 yılında tüm dünyada sıcaklıkların da ortalamanın üzerinde seyretmesinin çevresel değişikliklere yolaçtığına işaret edildi.

Dünyadaki buzullar 33 yıldır kütle kaybederken dağ ve kutuplardaki don bölgelerinde sıcaklık rekor seviyeyeulaştı.

Küresel deniz seviyesinin her 10 yılda yaklaşık 3 santimetre yükseldiği belirtilen raporda, 2020’nin denizseviyesinde yükselişin üst üste rekor kırdığı dokuzuncu yıl olduğu bildirildi.

Atmosfer ve iklim değişiklikleri dünyanın farklı bölgelerinde aşırı yağış ve kuraklığa neden olurken, kuraklıkbölgelerinde yangın için ideal ortam oluştu.

2020’de ABD’nin batısındaki yangınlar 2003-2010 ortalamasından yaklaşık 3 kat fazla karbon salımına yol açtı.

Kuzey Kutbu’ndaki yangınların karbon salım seviyesi ise bir önceki yıla göre %34 artış gösterdi.

Türkiye En Sıcak Üçüncü Yılını Yaşadı

Raporun Türkiye ve Güney Kafkasya bölümünde, bölgedeki sıcaklıkların yıllık ortalamanın 1 ila 1,6 santigrat dereceüzerinde seyrettiği belirtildi.

Raporda, Türkiye’de ortalama sıcaklıkların 1,4 santigrat derece üzerinde geçen 2020’nin ülkede kayıtlara geçen en sıcaküçüncü yıl olduğu bilgisi yer aldı.

İlkbahar aylarında sıcaklık ülkenin doğusunda mevsim normallerinin 4 santigrat derece üzerine çıkarken, sonbaharda ülkegenelinde sıcaklığın normalin 2,5 santigrat derece üzerinde gerçekleştiği bildirildi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.