fbpx
Politika

Radio Times Dergisi Çalışanları Petrol İlanlarını Protesto Etti

Radio Times dergisi çalışanları iklim eylemleri çerçevesinde artan baskılar nedeniyle fosil yakıt ilanlarına son verilmesini talep ediyor. 

Radio Times’ın sahibi, yayınlarındaki iklim haberlerinin görünürlüğünü artırmak ve yeşil niteliklerini geliştirmek için baskıların artmasıyla, petrol ve gaz şirketlerinin reklamlarının çalışanları tarafından protesto edilmesiyle karşı karşıya.

BBC’nin Good Food markası ve Gardeners’ World’ün sahibi Immediate Medya, Tom Bureau’ya yazdığı açık mektupta Immediate Medya Grubunun fosil yakıt reklamlarını durdurmasını talep etti. Ayrıca şirketin, enerji tedarik zincirlerindeki yenilenebilirlerin oranını artırarak ve “kaçınılmaz” emisyonları dengeleyerek karbon-nötr olmasında ısrarcı oldular.

İngiltere’de türünün ilk örneği olduğu düşünülen mektup, iklim değişikliği konusunda kurumsal eylem adına çalışanların yarattığı yeni bir baskı çağının habercisi olabilir.

Benzer bir mektup ile, geçtiğimiz Mayıs ayında ABD’de 8 bin Amazon çalışanı tarafından Jeff Bezos’a, bütün şirketi kapsayan bir iklim planı oluşturması talebinde bulunulmuştu.

Çevrimiçi yayın platformu olan Medium’da paylaşılan mektupta, 120 çalışan 2017 yılında Alman bir teknoloji ve medya şirketi olan Hubert Burda tarafından satın alınan şirketin, İngiltere’de milyonlarca insanın hayatının önemli bir parçası olma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca mektupta “İngiltere’nin ilham veren iklim lideri işletmelerinden birisi olmak için tarihi ve benzersiz bir fırsata” sahip olduğu da belirtildi.

Medya araştırması şirketi Enders Analysis’te araştırmacı olan Alice Pickthall, şirketlerdeki birçok personelin iklim değişikliği hakkında konuşmaya ön ayak olmasının bir başlangıç olmasına şaşırmayacağını söylüyor. Şirket liderlerinin bu konuda öncü olabileceklerini ve tüketicilerin bunu olumlu bir şekilde ele alabileceğini de belirtiyor.

Immediate Medya ise yaptığı açıklamasında, “Mektup öncelikli olarak araştırmaya söz verdiğimiz ve sonbaharda tüm çalışanlarımıza sonraki adımlarımızı geri bildireceğimiz son derece önemli ve karmaşık soruları ortaya koyuyor. Halihazırda Immediate bünyesinde birçok çevre sorununda gelişme kaydeden sürdürülebilir eylem grubumuz bulunuyor, ancak daha fazlasını yapabileceğimiz fark ettik” diyor.

Immediate çalışanlarının hareketi 20’den fazla reklam ajansının fosil yakıt şirketlerinin reklamları üzerinde çalışmamak için verdiği bir taahhüdü içeriyor. Şirket ayrıca, karbon yoğun sektörlerdeki müşterilerden gelen ciro yüzdesini de açıklamaya söz verdi.

BNP Paribas Finansal Kiralama’da Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Chris Ouellette ise “İnsanlar, bireysel yaşamlarında ellerinden geleni yaptıklarını ancak işverenlerinden aynı eylemi göremedikleri gerçeğiyle yüzleşmekte güçlük çekiyorlar” diyor.

20 Eylül’de bütün İngiltere’de planlanan iklim grevleri, işverenlerin sürdürülebilir bir ekonomiye geçiş yapmasını talep ediyor. İklim grevleri İngiltere’nin birçok büyük sendikasından destek gördü. İngiltere’de dört prestijli sanat galerisini yöneten Tate, geçtiğimiz hafta 2023 yılına kadar karbon ayakizini %10 azaltacağına ve dört galerisinde de yeşil elektrik tarifesi uygulayacağına dair bir iklim acil durumu bildirisinde bulundu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.