;
Bilim

Prof Dr. Türkeş: “Sıcak Hava Dalgası 25 Ağustos’a Kadar Etkili Olacak”

sıcak hava dalgası

Prof. Dr. Murat Türkeş, 21-25 Ağustos dönemi için sıcak hava dalgası öngörüsü ve uyarısı paylaştı. Türkiye’nin özellikle batı, güney, orta ve güneydoğusundaki pek çok ilde hava sıcaklarının normallerinden 3 ila 7 derece daha yüksek olması bekleniyor.

Türkiye bu yaz bir kez daha sıcak hava dalgası ile yüzleşecek. Daha önceki dört sıcak hava dalgası Türkiye’de rekor sıcaklıklara yol açmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, Türkiye’nin batı, orta, güney ve doğu bölgelerinde etkili olan yüksek hava sıcaklıkları ve sıcak dalgasının bu hafta sonuna kadar aynı bölgelerde etkisini sürdüreceğini söyledi.

Prof. Dr. Türkeş sıcak hava dalgasına ilişkin şu uyarıyı yaptı:

“Kuzeydoğu Afrika ve Orta Doğu bölgelerinden Türkiye ve doğu Avrupa’ya (batı Avrupa’da kuzeybatı Afrika’dan) sokulan yüksek atmosfer yüksek basınç sırtı ve onunla bağlantılı çok sıcak ve kararlı karasal tropikal hava kütlesi ve sıcak hava kubbesi (atmosfer sınır katmanında sıcak hava diliyle bağlantılı sıcak adveksiyon + yüksek troposferde sübsidansa bağlı adyabatik ısınma yoluyla) nedeniyle, Türkiye’nin özellikle batı, güney, orta ve güneydoğusundaki pek çok ilde hava sıcakları normallerinden 3 ila 7 derece daha yüksek olacaktır.

Ege, İç Batı Anadolu, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu ile İç Anadolu’nun orta ve güney bölümlerinde hava sıcaklıklarının pek çok ilde 35-43 derece arasında olması beklenebilir.”

Yüksek hava sıcaklıklarının beklendiği yerlerde, gündüz 11.00-17.00 saatleri arasında zorunlu olunmadıkça dışarıya çıkılmamalı, yüksek hava sıcaklıklarına ve şiddetli güneş ışınımına maruz kalınmaması gerektiğini aktaran bilim insanı, gün boyunca yeterli su ve ayran gibi sıvı içeceklerin tüketilmesini, sağlık açısından güneş çarpması ve ısı krampları ve aşırı sıvı kaybı vb. gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmasını tavsiye etti.