;
Bilim

Portekiz’de Şiddetli Kuraklık Yayılıyor: AB’den Yardım İstendi

kuraklık

Portekiz’in yaklaşık %90’ı kuraklıkla mücadele ediyor. Ülkenin tarım bakanı, kuru havanın tarımı ve su rezervuarlarını etkilediğini ve Avrupa Komisyonu’ndan destek beklediklerini açıkladı.

Portekiz’in meteoroloji kuruluşu IPMA, alışılmadık derecede sıcak ve kurak geçen Nisan ayında kuraklığın Portekiz anakarasının neredeyse tamamına yayıldığını duyururken, zor durumdaki tarım sektörü için AB’den yardım talep edildi.

Anakara Portekiz’in yaklaşık %90’ı kuraklıktan etkileniyor. Ülkenin beşte birinde şiddetli kuraklık yaşıyor. Mart ayına göre şiddetli kuraklığın yaşandığı alan iki katına çıkmış durumda. 1 yıl öncesine kıyasla bu alan 5 kat artmış durumda. Kuzeydoğu ve güney bölgeleri özellikle ağır bir şekilde etkilendi ve kuru hava koşullarının devam etmesi bekleniyor.

Yılın bu zamanı için normalin üzerinde sıcaklıklar ile ajans, Nisan 2023’ün Portekiz anakarasında son 92 yıldaki en kurak üçüncü ve en sıcak dördüncü dönem olduğunu duyurdu.

Tarım Bakanı Maria do Ceu Antunes, kuru havanın tarımı ve su rezervuarlarını etkilediğini ve bakanlığının Avrupa Komisyonu’ndan destek beklediğini açıkladı.

Portekiz Çiftçiler Konfederasyonu, haber ajansı Lusa’ya tahıl üretimi ve hayvancılığın kuraklıktan en çok etkilenen sektör olduğunu söyledi.

İber Yarımadası’nın geniş kesimleri, iklim değişikliğinin durumu yalnızca daha da kötüleştireceğine dair artan endişeler arasında, uzun bir kuraklığı şiddetlendiren ve orman yangınlarına neden olan erken mevsim sıcak hava dalgalarından zarar gördü.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi