;
Politika

Paris Anlaşması Ekvator Ginesi’nde Yürürlüğe Girdi

Ekvator Ginesi, Paris Anlaşması’nı ulusal meclisinden geçirerek yürürlüğe soktu. Anlaşmanın yürürlüğe girmediği Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 14 ülke kaldı.

Paris İklim Anlaşması son olarak Orta Afrika ülkesi Ekvator Ginesinde yürürlüğe girdi. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreteryası internet sitesindeki bilgilere göre anlaşma ülkede 30 Ekim 2018 tarihinde onaylandı.

Yeşil Ekonomi’nin haberine göre böylelikle insanlık tarihinin en geniş katılımlı anlaşmasının yürürlükte olduğu ülke sayısı 182’ye, Avrupa Birliği ile birlikte anlaşmayı yürürlüğe sokan taraf sayısı 183’e ulaştı.

Anlaşmanın ulusal meclisleri tarafından onaylanmadığı ülke sayısı ise 14’e geriledi. Türkiye’nin de dahil olduğu bu gruptaki diğer ülkeler arasında Angola, Eritre, Güney Sudan, Irak, İran, Kırgızistan, Lübnan, Libya, Özbekistan, Rusya, Surinam, Umman ve Yemen bulunuyor.

Anlaşma 2016 Ekim Ayında Yürürlüğe Girmişti

Paris İklim Anlaşması 2015’in Aralık ayında gerçekleşen COP21 zirvesinde 194 ülke ve Avrupa Birliği temsilcileri tarafından kabul edilmişti. Nikaragua ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nin de anlaşmayı daha sonra kabul etmesi ile anlaşmadaki taraf sayısı 197’ye yükselmişti.

İnsanlık tarihinin en geniş katılımlı mutabakat metni olan anlaşma, 2016’nın Ekim ayında, anlaşmayı ulusal meclislerinde onaylayan ülke sayısının 72’ye, bu ülkelerin küresel seragazı emisyonlarındaki payının ise %56,75’e ulaşması ile bu tarihten 30 gün sonra resmi olarak yürürlüğe girmişti.

Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için, küresel seragazı emisyonlarının en az %55’inden sorumlu, en az 55 ülkenin ulusal meclisleri tarafından onaylanması gerekiyordu.