;
Afetler Bilim

Önce Artvin, Şimdi Rize: Sel Nedeniyle 2 Kişi Hayatını Kaybetti

Rize’de son 24 saatte metrekareye düşen 250 kilogram yağış felakete yol açtı. Sel ve heyelanların etkili olduğu şehirde 2 kişi hayatını kaybetti.

Doğu Karadeniz’i etkisi altına alan sağanak yağış Artvin’in ardından Rize’deki yaşamı da olumsuz etkiledi. Bölgede oluşan sel sularında birçok ev sel sularına teslim oldu. Bölgeye çok sayıda AFAD ekibi sevk edildi. Sel sularına kapılarak kaybolan Ali Uzun’un cansız bedenine ulaşıldı. Rize Sağlık Müdürü Mustafa Tepe de, selden yaralı olarak kurtarılan 82 yaşındaki Havva Tüysüz’ün kurtarılamadığını açıkladı. Havva Tüysüz’ün ölümüyle selde hayatını kaybedenlerin sayısı ikiye yükseldi.

Dün (13.07.2020) öğle saatlerinde başlayan şiddetli yağmur Rize’nin Çayeli ilçesi ve ilçeye bağlı Madenli Beldesi’ni etkisi altına aldı. Şiddetli yağıştan ötürü ilçe merkezinde Şairler deresi taşınca binaların zemin katlarının ve birçok iş yerini su bastı. Sokaklara park etmiş ve hareket halinde olan araçlar da sel sularının altında kaldı.

İlçeye bağlı Madenli Beldesi’nde ise şiddetli yağıştan ötürü cadde ve sokaklar sular altında kaldı. İlçe ve belde de sel nedeniyle 12 köye ulaşım kapandı.

Bir Kişi Daha Hayatını Kaybetti

Rize Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, selden yaralı olarak kurtarılan 82 yaşındaki Havva Tüysüz’ün müdahaleye rağmen hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yaralıya hastanede her türlü müdahalenin yapıldığına belirten Tepe, “Olay yerinde kalbi durmuş ve ekiplerimizi ilk müdahalenin ardından kalbini çalıştırmıştı. Ardından hastaneye kaldırılmıştı. Maalesef yaralı olarak hastaneye getirilen 82 yaşındaki teyzemiz hayatını kaybetti”dedi.

Havva Tüysüz’ün ölümüyle selde hayatını kaybedenlerin sayısı ikiye yükseldi.

Soylu: “Hastanede 2 Kişi Var, Taburcu Edilecekler”

Sabah saatlerinde Madenli ilçesinde sel felaketine ilişkin ikinci bir açıklama yapan İçişleri Bakan Süleyman Soylu,“An itibarıyla hastanede 2 kişi var. Onlar da taburcu edilecekler. Beklentimiz o yönde” dedi. Bu hafta 260 kilogram yağış düştüğünü ve hasar tespit çalışmalarını başlattıklarını açıklayan Soylu sözlerine şu şekilde devam etti: “Ulaşıma kapalı olan, can ve mal kaybı tespit etmediğimiz altı köyümüz var. Onlara da ulaşma konusunda tüm ekiplerimizin çalışmaları devam ediyor. Tedbirler aynı ölçüde alındı. Sayın Cumhurbaşkanımızın net talimatı var. Yardımlar temin edilecek, elden gelen tüm gayret ortaya konulacak. Sel, iki ayrı vadide gerçekleşti. Bunların büyük bir bölümünde ıslah çalışmaları tamamlanmış. Bir bölümünde devam ediyor. Riskli bölgelerdeki uyarı ve tahliyeleri Valiliğimiz gerçekleştirdi”

Artvin’in Yusufeli ilçesinde de etkili olan sağanak, beraberinde sel ve heyelanı getirerek felakete neden olmuştu. Sele kapılan iki otomobilde, üçü aynı aileden olmak üzere dört kişi hayatını kaybetmişti.

Etiketler