fbpx
Ekonomi Politika

Neuberger Berman’ın İklim Değerlendirmesi: İşler Gelişmiş Pazarlar için Olumlu Gitmiyor

304 milyar dolarlık portfolyosunu incelemek üzere üç iklim bilimciyi işe alan varlık yönetimi devi Neuberger Berman, iklim risklerini mercek altına aldı.

Neuberger Berman, özellikle yatırımlarının iklim değişikliğinden nasıl etkileneceğini anlamak için geçen yılı kapsayan 304 milyar dolarlık portföyünün kapsamlı bir incelemesine başladı. Karar alındı ve sonuçlar olumlu değil.

Neuberger Berman’da ESG yatırım başkanı olan Jonathan Bailey, “Genel sonuç, işlerin gelişmiş pazarlar için yolunda olmadığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Firmaya Kasım ayında katılan üç iklim bilimcisinin yardımı ile Neuberger Berman, şirketleri gelişim göstermeleri için hızlı bir şekilde teşvik etmeyi planlıyor. Bailey, eğer firma tatmin olmazsa yatırımları yeniden değerlendirebileceğini söyledi.

Portföy incelemesi bazı yararlı bilgiler sundu. Buna göre, Avrupalı ​​şirketler iklim değişikliğinin etkileri konusunda ABD’deki rakiplerinden daha iyi hazırlık yapıyor. Kıyıdan uzak yerlerde faaliyet gösteren şirketler ise, artan sıcaklık ve orman yangınlarının getirdiği riskleri hafife alabilir. Şu andaki enerji üretimi karmasıyla, birçok ABD kuruluşu 15 yıl içinde yaşayabilir olmayacak.

“2 derecelik bir senaryoda gerçek değeri olmadığını düşündüğümüz şirketler var” diyen Bailey, bilim insanlarının kabul ettiği değerin tolere edilebilecek maksimum ısınma miktarı olduğuna değinerek “Petrol ve gaz sektörüne bakarsam, 2 derecelik bir dünya için uygun değiller ve bunun olacağına inanmıyorlar” şeklinde konuştu.

Yatırımcıların baskısı altında, en büyük petrol ve gaz şirketlerinden bazıları küresel ısınma için planlama yapmaya başladı.

Kamu şirketleri, yatırımcıların iklim hazırlıklarını dikkate alma ve açıklama konusunda giderek daha fazla baskı altında bulunuyor. Bilim Tabanlı Hedefler Girişimi’ne (Science Based Targets Initiative) göre, dünya genelinde 200’den az şirket, operasyonlarını küresel iklim hedefleri doğrultusunda yürütmeyi resmen taahhüt etti.

Neuberger Berman ayrıca, portföyünde olduğu gibi iklim riskini de işletmesine daha güçlü bir şekilde entegre etmeyi ve bu riski yönetim kurulu ile birlikte yönetme sorumluluğunu üstlenmeyi planlıyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.