fbpx
Bilim

ND-GAIN Ülke Endeksi: Türkiye 181 Ülke Arasında 46. Sırada

ND-GAIN’in Ülke Endeksi’ne göre Türkiye, incelenen 181 ülke arasında aldığı genel puan ile 46. sırada yer alıyor. Türkiye aynı zamanda kırılganlık listesinde 21. , hazır olma listesinde ise 61. sırada yer alıyor

Bir ülkenin iklim değişikliğine ve diğer küresel zorluklara karşı kırılganlığını, o ülkenin dayanıklılığını artırmaya ne derece hazır olduğu ile birlikte özetleyen ND-GAIN’in ( Notre Dame Global Adaptation Initiative) 4 Mart 2019 tarihli güncellemesine göre Türkiye 181 ülke arasında 46. sırada yer alıyor.

Çalışmada Türkiye ile ilgili şu bilgilere yer veriliyor: “Türkiye’nin zayıf kırılganlık puanı ve yüksek hazırlık puanı, ND-GAIN Matrix’in sağ alt çeyreğine yerleşiyor. Adaptasyon zorlukları hâlâ mevcut, ancak Türkiye uyum sağlamak için iyi bir konumda. Türkiye, kırılganlık listesinde 21. , hazır olma listesinde 61. sırada yer alıyor.”

Endeks aynı zamanda hükümetlerin, işletmelerin ve toplulukların, gelecekteki küresel sorunlara daha etkin bir şekilde yanıt vermeleri için yatırımları daha iyi önceliklendirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Çalışmada ilk beşte yer alan ülkeler sırasıyla Norveç, Yeni Zelanda, Finlandiya, İsveç ve Avustralya olurken son beş sırada yer alan ülkeler ise sondan başlayarak Somali, Çad, Eritre, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti oldu.

Ülkeleri puanlayan ve sıralayan çalışmanın tek ölçüt olarak değerlendirmemesi gerektiği de belirtiliyor.

Çalışmanın metodolojisine buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.