;
Ekonomi

Michael Bloomberg İklim için 4.5 milyon dolarlık Çek Yazacak

Paris İklim Anlaşması’ndan çekilen ABD’nin bu yıl kaçındığı finansal yükümlülüğünü ünlü iş adamı ve New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg telafi edecek. Amerikan CBS Televizyonu’na konuşan Bloomberg, bunun için 4.5 milyon dolarlık çek yazacağını açıkladı.

Amerikan CBS Televizyonu’na açıklamalarda bulunan Michael Bloomberg, çevre koşullarının düzeltilmesine yardım edilmesinde kendisinin de sorumluluğu olduğuna inandığını söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Bloomberg, ABD Başkanı Donald Trump’ın önümüzdeki yıla kadar bu konudaki politikasını değiştirmesini umuyor.

Trump geçen yıl Haziran ayında ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan imzasını çektiğini açıklamıştı.

Anlaşmanın ülkesi için “dezavantajlı” olduğunu savunan Trump, daha adil bir anlaşma arayışında olacaklarını söylemişti. ABD şu ana kadar anlaşmadan çekilen tek ülke.

Fransa’nın başkenti Paris’te 2015 yılında yaklaşık 200 ülkenin katılımıyla imzalanan anlaşmada, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması konusunda uzlaşılmıştı.

Anlaşma, fosil yakıtlarının kullanımının ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasıyla bu hedefe varılmasını öngörüyordu.

ABD anlaşma uyarınca karbon emisyonlarını 2025 yılı itibarıyla 2005 seviyesinden yüzde 26-28 azaltacaktı. Anlaşmadan imzasını çeken ABD, Çin’den sonra dünyada karbondioksit emisyonunda ikinci sırada yer alıyor.