;
Politika

Merkel: “Salgın İklim Değişikliğiyle Mücadeleyi Arka Plana Atmamalı”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Salgın sanayileşmiş ülkelerde büyük bütçe gerginliğine neden oldu fakat iklim değişikliği girişimlerinde kesintiye gidemeyiz” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen “Petersberg İklim Diyaloğu” toplantısında yaptığı konuşmada, COVID-19 salgınına rağmen iklim değişikliği krizinin de unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Ülkesinin 2030 emisyon azaltım hedefini 1990’a kıyasla %55’ten 65’e çıkardığını ve net sıfır hedefini 2050’den 2045’e çektiğini aktaran Merkel, özel sektörün küresel olarak iklim değişikliğine karşı yenilebilir enerjiye yatırım yapması gerektiğini vurguladı.

Merkel, “Salgın sanayileşmiş ülkelerde büyük bütçe gerginliğine neden oldu fakat iklim değişikliği girişimlerinde kesintiye gidemeyiz” dedi.

Yeni iklim hedeflerinin sadece yeni bir hedef belirlemekten ibaret olmadığını belirten Merkel, hedefler tutturulmazsa hükümetin acil durum programları açıklaması gerektiğinin altını çizdi.

Almanya Başbakanı Merkel, iklim değişikliği konusunda “Dünyanın dört bir yanındaki gelecek nesillerin iyiliği ve dramatik sonuçları sınırlamak için hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etmemiz çok önemli” uyarısında bulundu.

Merkel, iklim değişikliğinde küresel bir karbon fiyatlandırma sisteminin de “iyi” olacağını sözlerine ekledi.

Almanya’nın muhafazakar liderliğindeki hükümeti, Anayasa Mahkemesi’nin teşvikiyle ve Eylül ayındaki seçimler öncesinde muhalefetteki Yeşillerin sandık başına geçmesini göz önünde bulundurarak geçtiğimiz Çarşamba günü seragazı emisyonlarını azaltmaya yönelik daha iddialı planlar açıkladı.

Ülkede 2019’da 2030’e kadar 1990’a kıyasla yüzde 55 olarak açıklanan karbon emisyonlarının azaltılma hedefi yüzde 65’e yükseltilirken, 2050 olarak duyurulan net sıfır karbon emisyonuna ulaşma tarihi de 2045’e çekilmişti.