;
Bilim

Marmaris Yanıyor; Yangın Tam Olarak Kontrol Altına Alınamadı

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor. Marmaris Belediye Başkanı Oktay ise öğleden sonra rüzgarın şiddetlenmesinden çekindiklerini ifade etti.

Muğla‘nın Marmaris ilçesi Hisarönü Bördübet mevkiinde kızılçam ormanında başlayan yangın devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, son açıklamasında “Kontrolsüzlük yok ama kontrol altına alınmış bir yangın da söz konusu değil. Bunun ikisinin arasında bir durumumuz var” dedi.

Gece boyunca karadan süren mücadelenin yanında sabah saatlerinde havadan müdahele de eklendi. Şu ana dek 51 haneden 151 kişinin tahliye edildiği açıklandı.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise dün akşam sosyal medyadan, “Maalesef ki yangında 24 saat geride kaldı. Dün karanlık bastırmadan alevlere müdahale edebilmek için bölgeye gece görüşlü helikopter desteği istemiştik. Öğrendik ki envanterde yokmuş” paylaşımını yaptı.

Kirişçi, gece görüşlü helikopterlerle ilgili, “Paranız olsa dahi, dünyada bu araçları yapıp kiralayan birkaç ülke ve firma var. Biz, 10 tane gece görüş özellikli helikopterini 4 Temmuz’da envanterimize kaydetmiş olacağız. Bunlar peyderpey gerçekleşiyor. Helikopterlerimizin sayısı, 10’u gece görüşlü olmak üzere 55’e, uçaklarımız da 20’ye tamamlanacak” dedi.

Oktay, bugün öğleden sonra rüzgarın artmasından korktuklarını, öğle saatlerine kadar havadan müdahale ile dört farklı noktada devam eden yangının söndürülmesini umduklarını söyledi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı  orman yangını ile ilgili soruşturma başlatıldığı, araştırma için özel ekip kuruldu.