fbpx
Ekonomi

Maersk 2050’ye Kadar Net Sıfır Emisyonu Hedefliyor

Dünyanın en büyük konteynır taşımacılığı şirketi Maersk 2050’ye kadar sıfır karbon emisyonu sözü verdi.

Dünyanın en büyük konteynır taşımacılığı şirketi Danimarkalı AP Moller Maersk, 2050 itibarıyla, hiçbir karbon denkleştirme (offset) yapmadan, karbondioksit emisyonlarını sıfırlayacağını açıklayarak karbon nötr uluslararası ticaret ihtimalinin müjdesini verdi.

Maersk yetkilileri, karbondioksitsiz yakıt ve motor/makine sistemleri maliyetlerini 2030 yılına kadar fosil yakıtlarla aynı ya da daha düşük seviyeye getirmeleri gerektiğini açıkladı.

Küresel deniz konteynır taşımacılığının beşte biri Maersk tarafından yapılıyor. Şirket yetkilileri 2030 itibarıyla sıfır karbon gemi hedeflerini gerçekleştirmek için makine üreticilerinden, gemi inşaat şirketleri ve yeni teknoloji şirketlerine kadar tüm tedarik zinciriyle birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Maersk CEO’su Soren Toft Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Fosil yakıt kullanımını sonlandırmamız gerekiyor. Gemilerimiz için farklı bir tür yakıt ya da motor sistemi bulmalıyız. Bu yeni bir maliyet düşürme çalışması değil. Bunun çok ötesinde. Şirket olarak öne çıkmamız gereken varoluşsal bir çalışma” diyor.

Tristan Smith, University College Londra’dan Tristan Smith Maersk’in açıklamasının karbonsuzlaştırma yolunda atılan çok büyük bir adım olduğunu ifade ederek: “Birçok rakibi hala LNG’nin yeterli olduğu konusunda ısrar ederken, Maersk gelecek için hedefin sıfır emisyon olduğunu belirtmekle kalmıyor, geleceğe sadece on yıl kaldığına da işaret ederek, çok net bir mesaj veriyor” diyor.

Maersk, tercih ettiği yeşil motor teknolojisi ya da teknoloji karmasını henüz açıklamadı. Ancak sektördeki diğer bazı şirketler biyoyakıt, hidrojen/amonyak, batarya, rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanılan projeler başlattı.

ABD, Birleşik Krallık, Finlandiya ve Norveç’te de hidrojen yakıtlı deniz taşımacılığı projeleri mevcut.

Seas at Risk’ten John Maggs ise konu ile ilgili şunları söylüyor: “Maersk, iklim felaketini engellemek istiyorsak emisyonların 2050 yılından önce sıfırlanması gerektiği konusunda haklı ve bu uzun dönemli hedefleri için alkışlanmalı. Ancak, bu açıklama Maersk’i kısa vadede emisyon azaltım sorumluluğunu yerine getirmekten muaf tutmuyor. Maersk’in bu uzun dönemli vizyonun yanında, küresel ısınmanın 1,5 derecenin altında tutulması için şart olan hızlı emisyon azaltımını mümkün kılacak tek kısa vadeli önlem olan gemi seyir hızlarının azaltılması ve üst sınır getirilmesi çabalarının önünü kesmekten vazgeçmesi gerekiyor”.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.