;
Bilim

Lice’deki Ormanlar Yeniden Yanmaya Başladı: İki Haftada Üçüncü Yangın

Lice

Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki ormanlık alanda dün gece saatlerinde yeniden yangın çıktı. İlçe sınırlarında bulunan ve birbirine yakın bölgede, son iki hafta içerisinde meydana gelen 3. yangın oldu.  

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dün akşam itibarıyla yeniden yangın çıktı. Zengesor Mahallesi ile ona bağlı Kort mezrasında bilinmeyen bir sebeple çıkan yangın yayılarak devam ediyorken, ekiplerin söndürme çalışmaları sürüyor.

Lice ilçesi, 15 gün içerisinde üç defa yangına maruz kaldı. 18 ve 28 Temmuz tarihlerde de yakın bölgelerde çıkan ve nedeni bilinmeyen yangınlar sonucu geniş bir ormanlık alan zarar görmüştü.

İlk Yangın 18 Temmuz’da  

18 Temmuz tarihinde Arıklı ve Dibek mahalleleri yakınında çıkan yangın, ekiplerin ve çevre sakinlerinin yoğun mesaisi sonrasında söndürülmüştü. Resmi rakamlara göre 3 gün süren yangında 20 hektar alanın zarar gördü.

28 Temmuz’da da Yangın Çıkmıştı  

10 gün sonra yine yakın bölgede yeniden yangın çıkmıştı. Hüseynik Mahallesi’nde bilinmeyen bir sebepten çıkan ve ekiplerin müdahalesiyle söndürülebilen yangın sonucu meşe ağaçlarının olduğu geniş ormanlık alan ile bazı otlaklar yanarak kül olmuştu.