;
Politika

Küresel İklim Lideri 43 Kent Seçildi: Türkiye’den Hiçbir Kent Yok

CDP, 596 kent arasından küresel iklim lideri olmaya hak kazanan 43 kent seçti. Kentlerin çevre performansına göre notlandırıldıkları çalışmada Türkiye’den kent bulunmuyor.

CDP, 596 kent arasından küresel iklim lideri olmaya hak kazanan 43 kent seçti. En yüksek not alan kentlerden 24’ü Kuzey Amerika’da, dokuzu Avrupa’da, sekizi Asya ve Okyanusya’da bulunuyor. Cape Town, Afrika kıtasından bu sıralamaya giren tek kent olurken Latin Amerika’dan Buenos Aires de listeye girmeye hak kazandı. İklim İçin Kentler’de yer alan habere göre kentler çevre performansına göre A ve D- arasında not alıyorlar.

CDP’den Kyra Appleby da A notunu alan kentlerin, salımlarını azaltıp iklim değişikliği bağlantılı risklere karşı önlem almak için hırslı ve istekli bir şekilde eyleme geçtiklerini belirtiyor. “Kentler ölçemediklerini yönetemezler” diyen Appleby, iklim krizine karşı harekete geçmek isteyen kentlerin ilk adım olarak salım envanterlerini çıkarıp etki ve kırılganlık analizlerini yapabileceklerinin altını çiziyor.

Halihazırda 14 kent, 2050’ye kadar iklim nötr veya karbon nötr olmak için çalışmalarını hızlandırmış durumda. Canberra, Paris, Minneapolis ve San Francisco da %100 yenilenebilir enerjiye geçmek için net hedeflerini belirlemiş. Şu ana kadar %100 yenilenebilir hedefini tam anlamıyla başaran tek kent İzlanda’dan Reykavik.

Çalışmada A alan 43 kentin tamamına CDP’nin sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

Haberde bahsi geçen Paris ve Barcelona’nın iklim değişikliğiyle nasıl mücadele ettiklerini ve iklim eylem planlarını nasıl uygulama koyduklarını öğrenmek için 350.org Türkiye’nin hazırladığı İklim İçin Kentler: Yerel Yönetimlerde İklim Eylem Planı rehberine bakabilirsiniz.