;
Politika

Küresel İklim Grevi Dijitale Taşınıyor

Gelecek İçin Cumalar ve Sıfır Gelecek kampanyası kapsamında düzenlenen iklim grevlerinin beşincisi 3 Nisan’da dijital olarak gerçekleştirilecek. Programın detayları açıklandı.

Gelecek İçin Cumalar ve Sıfır Gelecek kampanyası kapsamında düzenlenen iklim grevlerinin beşincisi 3 Nisan’da daha önceki grevlerde olduğu gibi sokaklarda gerçekleşecekti. 2020 yılının ilk iklim grevi, koronavirüs salgını sebebiyle “3 Nisan’da sokağa değil #DijitalİklimGrevine” çağrısıyla dijital ortama alındı.

Dijital İklim Grevi, saat 16.00’da basın açıklamasının ve konuşmaların gerçekleşeceği bir canlı yayın ile başlayacak. 17.00’da ise iklim aktivistleri çevrimiçi olarak pankartlarıyla birlikte bir araya gelecek.

İklim Haber'i Telegram'da Takip Edin!İklim Haber'i Linkedin'de Takip Edin!

Greve destek vermek isteyenler ise gün boyu #BuEvdeİklimGreviVar, #DijitalİklimGrevi #SıfırGelecek etiketleri üzerinden paylaşım yapabilecek. Saat 22.00’da ise gün içinde Sıfır Gelecek sosyal medya hesaplarından yayımlanacak etiket üzerinden gündem kampanyası gerçekleştirilecek. Sanatçıların da dahil olacağı bu sosyal medya çalışmasında, sanatçılar gün boyunca canlı yayın ile mini konserler verecek ve yayınları sırasında sosyal medya çalışmasına destek olacaklar.

Sıfır Gelecek ve Gelecek İçin Cumalar’ın sosyal medyadan duyurduğu çağrısında “Tüm dünyada kendi sağlığımız için ve birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz sorumluluktan dolayı daha dikkatli olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Her toplumsal felaket gibi bu felaketin de bize öğrettiği bir şey var. O da yaşamın ne kadar kıymetli ve vazgeçilmez olduğu. Bu durumda yapılabilecek şeyler ise bilime kulak vermek, durumun ciddiyetini kabul etmek, önlemlerimizi artırmak ve dayanışma ortamlarını güçlendirmek.

Gözümüzü kırpmadan yaşamlarımızı emanet ettiğimiz bilim, başka bir krizin yakın bir gelecekte bizi beklediğini söylüyor. Şu anda nasıl bir sağlık krizinin ortasındaysak ve atlatmak için dayanışma içerisinde acil eyleme geçilmesi gerekiyorsa iklim krizine karşı da harekete geçmemiz gerekiyor. Bu hem kendimize hem çocuklarımıza hem de gezegendeki tüm yaşama karşı bir sorumluluğumuz.

2019 bir yandan sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve iklim felaketlerinin katlanarak arttığı, yangınların Amazonları ve Avustralya’yı esir aldığı bir yandan da buna tepkilerini gösteren gençlerin yetişkinlerin sokakları doldurduğu bir iklim yılı oldu. 2020 yılının ilk büyük iklim grevine bir kez daha çocukların ve gençlerin çağrısıyla çıkıyoruz. Bu grev ile kriz zamanlarında da birlikte olabileceğimi göstermek istiyoruz. Bu yüzden 3 Nisan’da gerçekleşecek 5. Küresel İklim Grevi’ni sokaklardan dijital ortama taşıyoruz.

Tek başımızayız ama birlikteyiz. Hep birlikte Türkiye’nin ilk Dijital İklim Grevi’nde buluşacağız. Seni de bunun bir parçası olmaya ve 3 Nisan Cuma günü #BuEvdeİklimGreviVar demeye çağırıyoruz” denildi.

Program ise şu şekilde:

16.00 : Canlı yayın üzerinden basın açıklaması ve konuşmalar, YouTube kanalı üzerinden takip edebilirsiniz.

17.00 : Video konferans ile iklim aktivistleri buluşması

22.00 : Twitter’da hashtag kampanyası

Gün içerisinde sanatçılardan canlı mini konserler.