;
Politika

Küçük Ada Devletleri İttifakı:”Görüşmeler Harekete Geçmek için Son Şans”

COP25 öncesi açıklama yapan Küçük Ada Devletleri İttifakı, iklim krizinin etkilerini küçük ada devletlerinde yaşayan insanlar için gözle görülür ve gerçek olduğunu hatırlatırken bu görüşmeleri harekete geçmek için son şans olarak gördüklerini belirtti. 

İspanya’nın Madrid kentinde bugün başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı (COP 25) öncesi iklim krizinden etkilenerek şiddetli yağış ve sellerin etkisi altında kalan ülkeler, konferansa katılacak ülkelere çağrıda bulundu. Küçük Ada Devletleri İttifakı tarafından yapılan çağrıda “İklim krizinin etkileri buralarda yaşayan insanlar için gözle görülür ve gerçek, bu görüşmeleri harekete geçmek için son şans olarak görüyoruz” ifadeleri yer aldı.

The Guardian’da yer alan habere göre, COP25 öncesi çağrıda bulunan Küçük Ada Devletleri İttifakı Başkan Yardımcısı Janine Felson, konferansın ciddiyetine vurgu yaptı. Felson, “Karbon emisyonunu düşürmek konusunda anlaşmak, yeni bir iklim finans hedefi belirlemek, felaket riskleri düzenlemesi konusunda destek vermek gibi adımlardan biraz olsun uzaklaşılırsa ‘facia’ kabul ediliyor anlamına gelir” dedi.

Küçük Ada Devletleri İttifakı’ndan 44 ülkenin ortak imzasıyla yapılan çağrıda, “İklim krizinin etkileri buralarda yaşayan insanlar için gerçek ve gözle görülebilir. Bu bizim kaderimiz ya da mirasımız olmak zorunda değil” ifadeleri yer aldı.

Pasifik’teki mercan adaları ve diğer düşük rakımlı adalar küresel sıcaklıklar endüstriyel dönem öncesinin 1.5 derece yukarısına çıkmaya devam ederse batma riskiyle karşı karşıya.