;
Bilim

Koronavirüs Karantinası Himalayaları Görünür Kıldı

Karantinanın hava kirliliğini azaltması sonucu Hindistan’daki insanlar uzun bir süre sonra Himalayaları görebiliyor.

Yazı: Rob Picheta

Çeviri: Tuğba Ağaçayak 

Ülke çapındaki karantina sonucu hava kirliliğinin azalması sayesinde Kuzey Hindistan’daki Pencap Eyaleti’nde insanlar Himalaya dağlarının görünmesini saygıyla karşılıyor.

Jalandhar kentinde ve çevresindeki insanlar evlerinden çektikleri görüntülerin fotoğraflarını Himalaya zirvelerini on yıllardır görmediğini söyleyerek paylaştılar. Manjit Kang, Hindistan’daki karantinanın hava kirliliğini azaltması sonucu, yaklaşık 30 yıldan beri ilk defa net bir şekilde Himalayaları görebildiğini yazdı.

Koronavirüs salgını nedeniyle endüstrilerin kapanması, araçların trafiğe çıkmaması, uçuşların iptal edilmesi sonrası, son haftalarda hava kalitesinde önemli seviyede bir iyileşme gerçekleşti ve böylece dağ sırası görünebildi.

İklim Haber'i Telegram'da Takip Edin!İklim Haber'i Linkedin'de Takip Edin!

Hindistan Kirlilik Kontrolü Merkezi kısıtlamaların getirilmesinin ilk gününde Delhi’de PM10 kirliliği seviyelerinde[i] %44’e varan bir azalma gerçekleştiğini tespit etti. Raporda ulusal düzeydeki karantinanın ilk haftasında Hindistan’daki 85 kentte daha düşük kirlilik seviyeleri görüldüğü belirtildi.

Ulusal karantina ilanı sonrası Himalayalardan yaklaşık 200 km uzakta bulunan Jalandhar’da, hava kalitesi ülke ulusal endeksine göre 17 günün 16’sında “iyi” olarak ölçüldü.  Ancak geçtiğimiz sene aynı 17 günlük periyotta, tek bir gün bile “iyi” seviyede hava kalitesine ulaşılamamıştı. Mart ayınının ilk 17 gününde ise sadece üç kere “iyi” seviyede hava kalitesine ulaşılmıştı.

Bu dönem, planlı şekilde olmasa da, kalabalık ve kirli kentlere temiz hava sağlamış oldu. IQAir AirVisual’in 2019 Dünya Hava Kalitesi Raporu’na göre, Hindistan ilk 10’da altı kentsel alan olmak üzere, dünyadaki 30 en kirli kentsel alanın 21’ne ev sahipliği yapıyor.

Başbakan Narendra Modi’nin evden çıkmayı yasaklamasıyla birlikte, ülke iki haftadan fazla süredir karantina altında. Sadece su, elektrik, sağlık, itfaiye hizmetleri, küçük marketler ve belediye hizmetleri gibi temel hizmetler devrede. Diğer tüm mağazalar, ticari kuruluşlar, fabrikalar, ofisler, marketler, ibadethaneler kapatıldı, eyaletlerarası otobüsler ve metrolar ise geçici olarak durduruldu.

John Hopkins Üniversitesi grafiklerine göre ülke 12 Nisan itibarıyla 8504 vaka ve 289 ölüm gerçekleştiğini rapor etti.[ii]

Ünlü dağ sırası her zamankinden daha görünür, ancak daha terkedilmiş durumda. Dağların çoğu yaklaşık bir aydır tırmanışa kapalı; Everest Tepesi’nin hem Nepal hem Çin tarafı Mart’ın ilk günlerinde kapatılmıştı.

[i]PM10 standardı havada 10 mikrometre veya daha küçük çapta bulunan partikülleri ölçer.

[ii]https://edition.cnn.com/interactive/2020/health/coronavirus-maps-and-cases/

Yazının aslına buradan ulaşabilirsiniz.