;
Politika

Kıyı Ege İklim Ağı Yeni Dönem Üyelerini Arıyor!

Kıyı Ege İklim Ağı; Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla illerinden yeni dönem üyelerini arıyor.

Bir yıldan uzun süredir içinde bulunduğumuz pandemi koşullarının var olan eşitsizlikleri daha da artırdığını, tüm dünyanın karantinaya girdiği dönemlerde bile küresel emisyon salımlarında kalıcı bir iyileşmenin sağlanamadığını ve iklim krizinin gittikçe önlenemez bir boyuta ulaştığını gözlemlemekteyiz. Her ne kadar ilk bakışta karamsar bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu düşünsek de bu tabloyu değiştirmek bizim elimizde.

Kıyı Ege İklim Ağı; Kıyı Ege’de iklim olaylarından etkilenen şehirlerde balıkçılığın doğru şekilde yapılması, denizin kirletilmemesi, deniz çevresindeki ekosistemlerin korunması, var olan kirliliğin giderilmesi ve bu alandaki çevre politikalarının değerlendirilmesi kapsamında bireyler, akademisyenler ve yerel yönetimler ile işbirliği geliştiriyor. İklim değişikliğine karşı verilen mücadeleye siz de katkı sunmak isterseniz, üye alımlarımız kurumsal ve bireysel olarak; Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla illerinden başvurulara açık. Üyeler, Haziran-Ağustos ayları arasında gerçekleşecek “Kıyı Ege İklim Ağı için Hareket!” projesinin ardından ağ amaçları için çalışmalar gerçekleştirmeye başlayacak.

“Kıyı Ege İklim Ağı için Hareket!” Projesi, Ulusal Demokratik Enstitüsü (NDI Türkiye) ayni desteği ile ağın sekreteryalığını yürüten Sosyal İklim Derneği tarafından ağın içerisinde yer alan belediyelere; sivil toplum kuruluşları, akademisyen ve aktivistlerin katılabildiği bir mekanizma oluşturarak iklim eylemi için strateji planlarını geliştirmeyi ve var olan stratejileri için kentin tüm aktörlerinin katılım sağlayabileceği faaliyet planları hazırlamasını amaçlıyor. Yedi ilde iklim krizi ile mücadeleyi aktif hale getirmeyi planlayan projede, saha ziyaretlerinin yanı sıra Zoom üzerinden çevirimiçi toplantılar da gerçekleştirilecek. Yerel aktörlerin birlikte çalışmasını hedefleyen bu projede çıktıların görünürlüğü gerçekleştirilecek olan dijital kampanya ile artırılacak.

Başvurular 25 Haziran tarihine kadar, buradan yapılabilecek.