;
Politika

John Kerry, Biden’ın İklim Değişikliği Özel Temsilcisi Olacak

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden kabinesinde önemli pozisyonlarda yer alacak isimleri açıkladı. O isimlerden biri de Paris Anlaşması’nın önde gelen mimarlarından biri olan John Kerry oldu.

ABD eski Dışişleri Bakanı ve 2004 yılı Demokrat Parti Başkan Adayı olan John Kerry, bundan böyle yeni ABD başkanı Joe Biden’ın İklim Değişikliği Özel Temsilcisi olacak.

Euronews’in haberine göre Trump yönetiminin iklim krizini yok sayan politikasını sık sık eleştiren Kerry de göreve hazır olduğunu sosyal medya paylaşımında “Müttefiklerimizle beraber iklim krizini hak ettiği ciddiyet ve aciliyetle çözmek bir onur olacak” sözleriyle duyurdu.

Biden’ın ekibi, Kerry’nin görevini nasıl şekillendireceği konusunda ayrıntı vermedi. Ancak geçiş ekibi, Kerry’nin UlusalGüvenlik Konseyi’nin yalnızca iklim değişikliğine odaklanan ilk üyesi olmasının, önemli bir ipucu olduğunu belirtiyor.

Biden da özellikle fosil yakıt emisyonlarından kaynaklanan iklim hasarıyla önceki ABD yönetiminden çok daha kapsamlıve güçlü bir şekilde yüzleşeceğini birçok defa dile getirmiş, kazanırsa koltuğa oturur oturmaz Paris Anlaşması’na yenidenimza atılacağını belirtmişti.

Biden ayrıca sadece anlaşmada belirtilen hedeflere değil bu hedeflerden çok daha ötesine geçmeyi de vaat etti. İşte bunoktada ABD’nin yeni Başkanı’nın Kerry’yi göreve getirerek, amacına ulaşmayı çok daha mümkün kılmak istediğidüşünülüyor.

Kerry’nin de göreve resmi olarak başladığında fosil yakıt kaynaklarından uzaklaşarak, yeşil enerjiye yönelmek niyetindeolduğu biliniyor.