;
Politika

İsveç Yüksek Kirliliğe Sahip Uçaklar İçin Havaalanı Ücretlerini Artıracak

İsveç hükümeti, iklim etkilerinin masraflarını hesaplarken biyoyakıt kullanımı gibi etkenlerin hesaba katılması gerektiğini söylüyor.

İsveç hükümeti, havayollarını, uçakları atmosferi daha fazla kirletiyorsa kalkış ve inişte daha fazla ücretlendirmeyi planladığını söyledi.

Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan önlem ile eski uçaklar, yeni uçakalara göre daha yüksek ücretlerle karşılaşacak.

Altyapı bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, planı Avrupa’da muhtemelen bir ilk olarak nitelendirerek, “Bu, bir uçağın iklim etkisi daha yüksek olduğunda kalkış ve iniş ücretlerinin daha yüksek olabileceği, iklim etkisi daha düşük olduğunda ise azaltılabileceği anlamına geliyor” dedi.

Parlamento tarafından onaylanması gereken ve Stockholm’deki Arlanda havalimanı ile Göteborg’daki Landvetter’i ilgilendiren öneri, biyoyakıt kullanan uçakları da dahil ediyor.

Hükümet, projenin hâlâ görüşülmekte olduğunu ve ince ayarların yapıldığını söyledi.

İsveç, 2018’de karbon emisyonlarını düşürmek için insanlara uçmayı bırakmaları için baskı yaratan ‘uçuş-utanç’ (flight-shame) hareketinin çıktığı yer.

İsveç Demiryolları’na göre, en büyük iki şehri olan Stockholm ile Göteborg arasındaki tek bir uçuş, 40.000 tren yolculuğu kadar karbondioksit üretiyor . Bu durum, daha önceleri sık uçan İsveçlilere dair ilgi uyandıran bir gerçek.

2017’de yapılan bir araştırmaya göre, her bir İsveçlinin hava yolculuğu, yaklaşık 1,1 ton karbondioksit emisyonundan sorumlu. Bu miktar, 1990’a göre %50 oranında bir artışa denk geliyor.

Etiketler