fbpx
Politika

İspanya COP25’e Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor

İspanya hükümeti, Güney Amerika ülkesi Şili’nin sokak protestoları nedeniyle COP25’e ev sahipliği yapamayacağını açıklamasının ardından Madrid’in iklim değişikliği zirvesine ev sahipliği için aday olduğunu açıkladı. 

İspanya hükümeti tarafından Perşembe günü yapılan bir açıklamada, Başbakan Pedro Sanchez’in Madrid’de zirveye ev sahipliği yapmak için gerekenleri yapmaya hazır olduğu ifade edildi.

Reuters’in haberine göre, Perşembe günü yapılan açıklamada, Madrid’in zirveye ev sahipliği yapması için resmi kararın Pazartesi günü alınacağını belirtildi.

İspanya hükümetinden bir kaynak, “Neredeyse bitti, zirveyi İspanya’da düzenlemek için her şansımız var” dedi.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Sanchez’in zirvenin önceden planlandığı gibi 2-13 Aralık tarihleri arasında Madrid’de düzenlenmesini teklif ettiğini söyledi.

Pinera, “İspanya Başbakanı Sanchez’in bu cömert teklifinin bir çözümü temsil ettiğini umuyorum. Bu bilgiyi Birleşmiş Milletler’in önde gelen yetkilileri ile paylaştık.” diye konuştu.

Perşembe günü bir sözcü, UNFCCC’nin İspanya’dan müzakerelere ev sahipliği yapmayı teklif eden resmi bir mektup almayı beklediğini ve ardından teklifi değerlendirmek için bir toplantı düzenleneceğini söyledi.

Pinera, COP25’e ev sahipliği yapamayacaklarını geçtiğimiz Çarşamba günü açıklamıştı. Şili Hükümeti ayrıca, bu ay Santiago’da gerçeklemesi planlanan Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesini de, artan yaşam maliyetlerine karşı bir süredir Şili’de devam eden protesto ve ayaklanmalar nedeniyle iptal etti.

Pinera, “APEC ve COP’un Şili ve dünya için öneminin farkındayız ancak kararımızı sağduyuyla aldık. Bir başkan, halkını her şeyin üzerinde tutmalıdır” açıklamasında bulunmuştu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.