fbpx
Ekonomi Politika

İrlanda’dan Önemli Adım: Benzinli ve Dizel Araçlara Yasak Geliyor

İrlanda’da hükümet, karbon emisyonunu düşürmek ve çevre koruma planları kapsamında petrol ve dizelle çalışan otomobilleri 2030’dan itibaren yasaklama kararı aldı.

Ülke trafiğinde bulunan araçların %85’i fosil yakıt kullanan İrlanda’da Çevre Bakanı Richard Bruton bu doğrultuda benzinli ve dizel araçları yasaklayan bir yasa tasarısı hazırladıklarını açıkladı.

Hazırlanan yasa tasarısına göre 2030’dan itibaren geçerli olacak karar sonrası ülkede benzinli ve dizel araçların satışı yasaklanacak.

Bakan Bruton 2030 itibariyle ülkede satılan tüm yeni araçların elektrikle çalışan taşıtlar olmasını hedefledikleri ve 10 yıl sonunda ülkede 1 milyon elektrikli araç olmasını amaçladıklarını aktardı.

Bruton, İrlanda’nın seragazı emisyonunun giderek yükseldiğini ve bu durumun bir an önce tersine dönmesi gerektiğini söyledi.

Hazırlanan yasa tasarısına göre ayrıca İrlanda Hükümeti, İklim Hareketi Planı dâhilinde yeni yapılan binalarda 10 araçlık park yeri ve bir araç şarj noktası olmasını şart koşuyor.

Hazırlanan yasa tasarısının önümüzdeki günlerde İrlanda Meclisi’ne gelerek onaylanması bekleniyor.

Bu yönde dizel ve benzinli araç satışını yasaklayan kanunlar çıkaran diğer ülkelerden Danimarka, İsrail, Hollanda, İsveç ve Hindistan’ın da 2030 yılından itibaren planlarını hayata geçirmesi bekleniyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.