fbpx
Politika

İngiltere’de İşçi Partisi’den Yeşil Yeni Düzen İçin Yeni Seçim Kampanyası

İngiltere’de İşçi Partisi yeni seçim kampanyasında 2030 yılında net sıfır karbon emisyonu hedefiyle ön plana çıkarken, yeni bir anket araştırması nüfusun çoğunluğunun karbonsuzlaşmayı tamamen desteklediğini gösteriyor.

İngiltere’de İşçi Partisi’nin 2030 yılındaki karbonsuzlaşma hedefini Eylül ayındaki parti konferansında ön plana çıkarması konusunda ön ayak olan kampanya grubu, kendi genel seçimler kampanyasını başlatıyor.

50 yerel grup ağı yoluyla Yeşil Yeni Düzen için İşçi Partisi (Labour GND) Jeremy Corbyn’in “iklim seçimini” kazanması için parti üyelerini harekete geçirmeyi ve üyelerinin gücünü kullanmayı planlıyor.

Hareket, 30 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasındaki ulusal eylem haftası kapsamında, İşçi Partisi aktivistleri ile kapı kapı dolaşarak bölge sakinlerinden, özellikle iklim politikası üzerine yoğunlaşan oy isteme seansları düzenleyecek.

Labour GND yeni temsilcilerine ya da iklim politikası hakkında daha önce tecrübesi olmayan yardımcı olabilmek adına bir kaynak bankası kurdu. Seçim kampanyası süresince temsilcilere verilen paketin içerisinde bir eğitim rehberi, bir günü nasıl planlayacaklarına dair öneriler ve bir senaryo yer alıyor.

Senaryo, Yeşil Parti yerine neden İşçi Partisi’ne oy vermeliyiz gibi halktan gelebilecek sorulara örnek cevaplar içerirken temsilciler tarafından yerel örnekler ve kişisel anekdotların kullanılmasını öneriyor.

Kampanya grubu ayrıca partinin yeşil endüstriyel devrim planının yeni kitlelere ulaştırılmasına yardımcı olması için grafik tasarımcılar, sanatçılar ve videografikerlerden oluşan “dijital bir iklim ordusu” kurmayı hedefliyor.

YouGov tarafından yapılan en son anket araştırmasına göre İngiltere’deki yetişkinlerin %56’sı 2030 yılında tamamen karbonsuzlaşmayı destekliyor ve tüm yaş grupları arasında bu hedefi destekleyenler çoğunluğu oluşturuyor.

Bu araştırmayı referans göstererek Labour GND sözcüsü Lauren Townsend, “Son anketler insanların iklim konusunda şu anda radikal eyleme geçilmesini istediğini gösteriyor. Bu iklim seçiminde, ekonomiyi 2030 yılında karbonsuzlaştırma ve bir üst seviyeye taşıma konusunda sadece bir partinin eğilimi var, o da İşçi Partisi. İşçi Partisi’nin yeşil endüstri devrimi iklim krizi odaklı çözümler yaratırken daha adil, daha eşitlikçi ve refahı daha yüksek bir toplum kurmayı öngörüyor” dedi.

İşçi Partisi konferansı 2030 yılında net sıfır karbon emisyonu planını oyladı. Liberal Demokratlar ise 2045 hedefini elinden kaçırırken Muhafazakar Parti’nin (Tories) 2050 için hedefi bulunuyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.