;
Politika

İmamoğlu: “İstanbul’un Öncelikli Hedefi %100 Yenilenebilir Enerji Kullanımı”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB olarak, %100 yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilerlemeyi hedeflediklerini söylerken, İstanbul adına %100 yenilenebilir enerji hedefini hangi yıl için hedeflediklerini kısa bir süre içerisinde duyuracaklarını açıkladı.

COVID-19 önlemleri kapsamında sanal ortamda düzenlenen 10. IRENEC Uluslararası % 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nın açılış konuşmasını İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB)Başkanı Ekrem İmamoğlu gerçekleştirdi.

Yenilenebilir enerji konulu bir toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İmamoğlu, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. İnsan-doğa ilişkisinin doğumdan itibaren başladığını belirten İmamoğlu, “Doğal yaşamın bir parçası olmakla beraber, sorumluluğumuz da en üst seviyede” dedi.

ibb.istanbul‘da yer alan habere göre doğal kaynakların, insanın doğaya uyumlu bir süreç işletmesi durumunda sürdürülebilir olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Dünyada her şey bu tanımlara uygun yürümüyor. Bu da bir realite. Pandemi sürecinde bir salgın hastalıkla mücadele de gösterdi ki; birçok şeyin farkına varmamız ve dünyadaki yaşamı, yaşam sürecinde bu dünyaya yaptıklarımızı ya da doğal yaşama yaptıklarımızı bir kez daha gözden geçirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu salgın hastalık, doğa-insan ilişkisini, bütün dünya insanlığı tarafından, ülke ve şehir yönetimleri tarafından bir kez daha gözden geçirmek zorunda olduğunu bize gösterdi” diye konuştu.

“Kirlilik Büyük Bir Tehdit”

Dünyada, sanayi devrimi sonrasında hızlı şehirleşme sürecinin başladığını hatırlatan İmamoğlu, “Sürece dair birçok yeni ortamlar, enerjiye dönük ihtiyacı ortaya koyduğu gibi, özellikle fosil yakıtlardan beslenen bir enerji sürecini önümüze getirdi. Bu, doğal yaşamın tahrip edilmesine de bir ortam yaratmış oldu” ifadelerini kullandı. Çevre sorunlarının ilk elde batı Avrupa ve Amerika’da kendini gösterdiğine dikkat çeken İmamoğlu, “Çünkü sanayileşme, buralarda yaşandı ve buradan da kısa zamanda gelişmekte olan ülkelere sıçradı. Bu durum, açıkçası yaşam alanlarımızı kirletiyor ve bu kirlilik gerçekten yaşamı, başta sağlık olmak üzere, hatta can güvenliği olmak üzere tehdit etmekte” şeklinde konuştu.

“Kalıcı Çözüm Yenilenebilir Enerjide”

“COVID-19 süreci bir şeyi daha bize yaşattı” diyen İmamoğlu, sözlerini şöyle devam ettirdi: “Özellikle insanların evlerine kapandığı ve bir kez daha dünyada doğa-insan ilişkisini gözden geçirdiği bu günlerde, hasret kaldığımız birçok güzelliği, manzarayı tekrar görmek ve yaşamak durumunda kaldık. Bir realite de şu: İstanbul’da yaptığımız ölçümlerde, ciddi oranlarda, neredeyse %30-40 civarında hava kirliliğinin azalması söz konusu oldu. İstanbul’un manzarası, doğası, Boğaz’ı, denizi görüntü olarak bile değişmeye başladı. Bu sadece bir bilimsel gözlem değil, gözle görülebilir bir değişimi bile yaşadık. Normalleşme sürecinin başladığı bu günlerde, tam da kalıcı çözümün, aslında yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğu, bir kez daha net olarak ortaya çıkmış durumda. Gelecekteki altyapının oluşturulması ve yenilenebilir enerjinin ölçeklendirilmesine yönelik enerji çözümlerinin, güvenli ve gerçekten vizyon sahibi bir stratejik yatırım seçeneği oluşturduğunun farkındayız. Şehrimizi de bu anlamda bu süreci hazırlamakta kararlıyız.”

“Yenilenebilir Enerji, Dünya Yaşam Bütünlüğü Meselesidir”

İstanbul’da bu anlamda atılacak bir adımın dünya için de önemli olacağının altını çizen İmamoğlu, şunları kaydetti: “Dünyayı ilgilendiren; enerji, hava kirliliği, yenilenebilir enerji gibi süreçler, tek başına bir şehrin ya da tek başına bir ülkenin, kendi başına aldığı kararlarla hareket serbestliğinin ötesinde bir dünya yaşam bütünlüğü meselesidir.  Biz, sürece bu gözle bakıyoruz. Bu manada hükümetler, finansmanı gerekli ölçek ve hızla sağlamak için yenilikçi yaklaşımları da dikkate almak zorundadır. Biz de İBB olarak, %100 yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilerlemeyi, çok öncelikli olarak hedefliyoruz.

Elektrik tüketimimizdeki yenilenebilir enerji payını, binde 3’ten, 2024’te, yani görevimizin sonunda, %18’e çıkartmayı, yatırımlarımızla hedeflemekteyiz. Bu alanda yatırımlarımız sürmekte. Yeni yatırımlarımız için de hızlı bir şekilde hem finansmanı hem tasarım konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışmaya devam etmekteyiz. İBB olarak, kısa bir zaman diliminde, İstanbul adına %100 yenilenebilir enerji hedefini, hangi yılda hedeflediğimizi bütün dünyaya anons etmek istiyoruz. Şehir adına, 16 milyon insan adına bir deklarasyonun altına imza atmak atarak, bizden sonra göreve gelen insanların da şaşmadan bu yolda yürümesini sağlamak istiyoruz. Bu hem İstanbul’a sorumluluğumuz hem Türkiye; aynı zamanda bütün dünyaya ve insanlığa sorumluluğumuz.”

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi, EUROSOLAR Türkiye Yenilenebilir Enerjiler Birliği Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın başkanlığını yaptığı IRENEC konferansı 6 Haziran’a kadar sürecek.