;
Politika

iklimsalatasi.org Yayın Hayatına Başladı

iklimsalatasi.org

Dünyanın önündeki en önemli sorun olan iklim krizine karşı, Türkiye’nin dört bir köşesindeki gençlerin, iklim aktivistlerinin, greenfluencerların, uzmanların, sanatçıların ve gezegenimiz için kaygılanan her bireyin bir araya geldiği iklimsalatasi.org yayında.

İklim krizi şüphesiz çağımızın en büyük ve kapsamlı problemi olarak kapıdan içeri girdi. Birçok farklı kaynaktan etkilenen ve beslenen iklim krizi günbegün bir çığ gibi büyüyerek daha derin krizlere yol açıyor. İklim krizinin çözümü ise bir araya gelerek kolektif bir mücadele gerektiriyor.

iklimsalatasi.org, İklim Salatası YouTube kanalı ve Instagram hesabı ile bu kolektif çabanın bir parçası olarak krize verilebilecek cevapları bu krizle mücadele eden farklı kesimlerden bireyler ile aktarıyor.

İklim Salatası YouTube kanalı, iklim krizine farklı açılardan bakan çok sayıda özgün video yer alıyor. Bir yandan gençler sorularını uzmanlara yönlendirip cevaplar arıyor, diğer yandan iklim aktivistleri kendi yerellerinde gösterdikleri mücadeleyi ve değişim hikayelerini paylaşıyor. Greenfluencerlar atıksız ve ekolojik bir yaşam için ipuçları paylaşırken, videografikler kafa karıştıran iklim terimlerine açıklık getiriyor.

iklimsalatasi.org ise, İklim Salatası’nın YouTube kanalından farklı olarak tüm bu özgün videoların yanı sıra, iklim krizine dair en son haberleri ve iklim krizi sözlüğünü sunuyor. Tarım, enerji, temiz hava ve su hakkı politikaları ve değişen meslekler gibi tüm dünyanın geleceğini ilgilendiren konularda dünyadan ve Türkiye’den haberler hak temelli bir yaklaşımla sunuluyor. İklim sözlüğünde ise iklim krizini ve çözüm önerilerini anlamak için bilinmesi gereken kavramları bir araya getiriliyor.

Kısacası iklimsalatasi.org, iklim krizine dair tüm çözüm önerilerinin bir arada bulunduğu bir mecra olarak işlev görüyor.

Kurum ve kuruluşlardan bağımsız şekilde yürütülen “İklim Salatası”, değişim için çabalayan ve hikayesini paylaşmak isteyen herkesi bu salataya katılmaya davet ediyor.