fbpx
Bilim Politika

#İklimİçin Ne Yapabiliriz?

Sivil Düşün, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu’nun “İklim Eylem Haftası” kapsamında düzenlediği yeni kampanyası ile #İklimİçin ne yapılabilir sorusuna cevap arıyor.

2012 yılından beri “çevre ve ekolojik haklar” alanlarında çalışan sivil toplum örgütü ve aktivistlerin çalışmalarına destek veren Sivil Düşün, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu’nun “İklim Eylem Haftası” kapsamında düzenlediği yeni kampanyası 24 Eylül’de başlıyor. 7 Ekim 2019 tarihine kadar devam edecek kampanya ile fosil yakıtları yaygın kullanan enerji ve gıda sektöründe ne gibi düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu, düşük karbonlu ekonomiye ve yaşam tarzına nasıl geçiş yapabiliriz, endüstriyel ve günlük hayata yönelik atık yönetimi nasıl olmalı, sıfır atık kavramı nedir gibi sorulara ve tüm bu soruları da kapsayan “#İklimİçin ne yapılabilir?” tartışmasına cevap arıyor.

İklim Eylem Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikleri, önemli yayın ve raporları AB Türkiye Delegasyonu’nun sosyal medya hesaplarında #İklimİçin ve #ClimaDiplo etiketleriyle takip edebilirsiniz.

#İklimİçin kampanyası kapsamında, alanda çalışmalar yürüten sivil toplum örgütleri ve aktivistlerin faaliyetleri ve kendileriyle röportajlar, uluslararası sözleşmelerle tanımlanan haklar, konuyla ilgili yayınlar, sokak röportajları ve sizin neler yapabileceğiniz üzerine bilgiler #İklimİçin etiketiyle Sivil Düşün web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacak. Kampanya süresince #İklimİçin yapabileceklerinizi, sizler de sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

#İklimİçin kampanyasında hangi içerikler yer alıyor?

Sokak Röportajları

Yapılan sokak röportajlarında iklim değişikliği ile mücadele için bireysel olarak yapılabilecekleri sizlere soruyoruz. #İklimİçin sen ne yapabilirsin? Videoları buradan izleyebilir, iklim değişikliğinin önüne geçmek için neler yaptığınızı #İklimİçin etiketiyle sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

AB Türkiye Delegasyonu yayınları

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun iklim değişikliği ile mücadele için yayınladığı kaynaklara göz atmak için buraya tıklayınız.

Sivil Düşün Destekli Çalışmalar

Çevre hakkı, ekolojik haklar, iklim değişikliği ile mücadele alanlarında gerçekleştirilmiş Sivil Düşün destekli çalışmaları incelemek için buraya tıklayınız.

İklim Değişikliğiyle Mücadele Alanındaki Aktivist, STÖ Temsilcileri ve Kamu Çalışanlarından Öneriler

  • Tarımsal Çevre ve Doğal Kaynakları Koruma Daire Başkanlığı’ndan Ali Kılıç Özbek “İklim değişikliği ile ilgili bir uygulama olacaksa tarım sektöründen başlamalı” diyor. Röportajın tamamı için buraya tıklayınız.
  • Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 1,5ºC ve Arazi Özel raporları uyarıyor: #İklimİçin ‘2030 yılına kadar küresel ortalama sıcaklık artışını 1,5ºC’de sınırlandırmamız gerekiyor.’ #birbucukderece projesinin ayrıntıları için birbucukderece.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
  • İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, “Yerel ve ulusal ölçekli planların birbiriyle paralel olması gerekiyor” diyor. Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Sivil Düşün Destekli Çalışma Sahipleriyle Röportajlar

Küresel Çevre Derneği- Ulusal Çevre Hakkı Savunuculuğu Ağı röportajı için tıklayınız.

TURMEPA- Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi röportajı için tıklayınız.

Film Önerileri

Destekçileri arasında Sivil Düşün’ün de olduğu Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde gösterilmiş olan filmleri incelemek için buraya tıklayınız.

 

#İklimİçin Sivil Düşün’ü takipte kalın!

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.