;
Politika

İklim Krizine Karşı En Savunmasız Olanlar, Çözümlerin Merkezinde Olmalı

15 kurumdan oluşan Afet Acil Durum Komitesi liderleri, COP26’daki hükümetleri emisyonları azaltmaya, taahhütlerini yerine getirmeye ve risk altındaki toplulukları korumaya çağırıyor.

Mektubun tamamı şu şekilde:

“İklim krizi insani bir krizdir. Seragazı emisyonlarımızın neden olduğu daha sık ve yoğun aşırı hava olayları, dünyanın en savunmasız insanları, özellikle de halihazırda çatışma, yerinden edilme ve açlıkla karşı karşıya olanlar için daha fazla felaket anlamına geliyor. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve engelliler her zaman en kötü etkilenenler arasında yer alıyor.

Son IPCC raporu, emisyonlarda ani, hızlı ve büyük ölçekli azalmalar olmadan, küresel ısınmayı 1.5 derece ile sınırlamanın sağlanamayacağı konusunda uyarıyor. Bir derecenin her kesri daha fazla hayat ve geçim kaynağını tehdit edecek.

İnsani krizlerle ilgili çalışan, Afet Acil Durum Komitesini oluşturan 15 hayır kurumu olarak bizler, yerel ortaklarımızla birlikte bu afetlere müdahale etmeye hazırız ve insanların adapte olmasına yardımcı oluyoruz. Bununla birlikte, COP26’da toplanan hükümetleri küresel emisyonları acilen azaltmaya, risk altındaki toplulukları korumak için hafifletme ve uyum önlemlerini finanse etme taahhütlerini yerine getirmeye ve halihazırda meydana gelen veya kaçınılmaz olan kayıp ve zararları ele almaya çağırıyoruz.

Zirvenin başkanı olarak İngiltere hükümeti, iklim krizine karşı en savunmasız olanları, üzerinde anlaşmaya varılan çözümlerin ve politikaların merkezinde konumlandırmasını sağlamalı.

Bu toplulukların dayanıklılığı artırılarak afet riskleri azaltılmalı. Kontrolden çıkan küresel ısınmayı önleyemezsek, artan sayıda ve şiddetli kasırga, kuraklık, sel ve sıcak hava dalgalarına yanıt verme yeteneğimizi kaybedebilir ve milyonlarca hayatı tehlikeye atabiliriz.”

Jean-Michel Grand Yönetici, Action Against Hunger UK
Frances Longley CEO, ActionAid UK
Chris Roles Genel Müdür, Age International
Mike Adamson CEO, British Red Cross
Christine Allen Direktör, Cafod
Laurie Lee Yönetici, Care International UK
Amanda Khozi Mukwashi CEO, Christian Aid
Danny Harvey Yönetici, orldwide (UK)
Laura Kyrke-Smith Yönetici, International Rescue Committee UK
Tufail Hussain Yönetici, Islamic Relief
Danny Sriskandarajah CEO, Oxfam GB
Rose Caldwell CEO, Plan International UK
Gwen Hines CEO, Save the Children UK
Nigel Harris CEO, Tearfund
Mark Sheard CEO, World Vision UK

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi