;
Bilim

“İklim Krizi Nedeniyle Afrika’da 33 Milyon Kişi Gıda Güvensizliği ile Karşı Karşıya”

Save the Children Güney Sudan, Zimbabve, Sudan, Somali, Zambiya, Etiyopya, Malavi, Kenya, Mozambik ve Madagaskar’da 33 milyon kişinin gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Sivil toplum kuruluşu Save the Children tarafından, İspanya’nın başkenti Madrid’de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 25. Taraflar Konferansı’nın (COP25) düzenlenmesi nedeniyle iklim değişikliğinin Afrika’da yol açtığı sarsıcı etkilere dikkat çeken yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, doğal afetlerin artış gösterdiği Mozambik, Somali, Kenya, Sudan, Malavi, Etiyopya ve Zimbabve’de sadece bu yıl 1200’den fazla kişinin sel, heyelan ve kasırga yüzünden hayatını kaybettiği belirtildi.

1 Milyondan Fazla Kişi İklimsel Şoklar Nedeniyle Yerinden Oldu

Afrika’nın güneyindeki sıcaklık artışlarının küresel ortalamanın iki kat üstünde olduğuna işaret edilen açıklamada, Haziran 2019 itibarıyla 7 ülkede 1 milyondan fazla kişinin iklimsel şoklar nedeniyle yerinden olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Güney Sudan, Zimbabve, Sudan, Somali, Zambiya, Etiyopya, Malavi, Kenya, Mozambik ve Madagaskar’da 33 milyon kişinin gıda güvensizliğinin acil seviyelerde olduğu ve durumun daha da kötüleştiği uyarısı yapıldı.

Save the Children, iklim değişikliği konferansı için toplanan liderlere ise iklim krizinin etkilerinin azaltılması için daha büyük adımlar atmaları çağrısında bulundu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi