;
Politika

İklim Eyleminde Joaquin Phoenix Gözaltına Alındı, Martin Sheen Tutuklandı

Oscar ödüllü oyuncu Jane Fonda’nın düzenlediği iklim değişikliği eylemine katılan Joaquin Phoenix, polis tarafından gözaltına alındı. Aynı eylemde usta oyuncu Martin Sheen de tutuklandı.

İklim değişikliğine karşı gerekli önlemlerin alınması için çok daha kayda değer adımların atılmasını isteyen usta oyuncu Jane Fonda‘nın Ekim ayında başlattığı ve her hafta düzenlediği eylemler bu hafta da polis müdahalesiyle karşılaştı.

Bu eylemlere ve iklim değişikliğine karşı verilen mücadeleye dikkat çekebilmek için ünlü isimleri bu eylemlere davet eden ve zaman zaman bilerek tutuklanmalarını isteyerek bu eylemlerin basında yer almasını sağlayan Fonda’ya destek veren isimlerden biri de başarılı oyuncu Joaquin Phoenix oldu.

Suçu “Hükümet Binasının Merdivenlerini İşgal Etmek”

Washington’da düzenlenen eylemin bu haftaki ayağına katılan Phoenix, yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylemde bir konuşma yaparken, konuşmasının ardından hükümet binasının merdivenlerini işgal etmesi nedeniyle polis tarafından gözaltına alındı.

Filmloverss’dan Erhan Tan’ın derlediği habere göre; 147 kişinin gözaltına alındığı bu eylemde tutuklanan bir diğer isimse usta oyuncu Martin Sheen oldu. Grace and Frankie dizisinde Jane Fonda ile birlikte rol alan Sheen, gösterilerin başından beri bu harekete destek veren isimler arasında yer alıyordu.

“Fedakarlık Yapmak Zorundayız”

İklim değişikliği konusunda kayda değer adımların atılması için mücadele veren isimlerden biri olan Joaquin Phoenix, geçtiğimiz hafta Altın Küre Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada da bu konu hakkında konuşmuştu. Joker filmindeki etkileyici performansıyla Altın Küre’ye layık görülen Phoenix, “Oy vermek müthiş ama bazen kendimiz sorumluluk alıp kişisel hayatlarımızda fedakarlıklar yapmak zorundayız” ifadelerini kullanmıştı.

Bu yıl menüde tamamen vegan yiyecek ve içeceklerin bulunduğu Altın Küre Ödül Töreni’nde bu kararından dolayı Hollywood Yabancı Basın Birliği’ni kutlayan Phoenix, eylemde yaptığı konuşmada da bu konuya dikkat çekti ve herkesin yedikleri konusunda duyarlı davranarak iklim değişikliği konusunda verilen mücadeleye destek verebileceğini ifade etti.