;
Bilim

İklim Değişikliği, 2080 için Öngörülen Fırtına Seviyelerinin Şimdiden Deneyimlenmesine Neden Oluyor

İsrail’deki Weizmann Bilim Enstitüsü’ndeki bilim insanları tarafından yayımlanan yeni bir araştırma, iklim değişikliğinin Güney Yarımküre’deki kış fırtınalarını, iklim modellerinin önceden 2080 yılı için öngördüğü bir düzeye getirdiğini ortaya koydu.

Çalışma, Nature Climate Change dergisinde yayınlandı. Weismann’s Earth and Planetary Sciences’tan Dr. Rei Chemke, Princeton Üniversitesi’nden Dr. Yi Ming ve MIT’den Dr. Janni Yuval ile işbirliklerinin yanı sıra bir ekiple çalışmayı yönetti.

Chemke ve ekibi, 2080’de gerçekleşmesi öngörülen iklim modeli simülasyonlarını günümüz kış fırtınası gözlemleriyle karşılaştırdıktan sonra bu sonuca vardı.

Chemke, “Güney Yarımküre’ye odaklanmayı seçtik çünkü orada kaydedilen yoğunlaşma Kuzey Yarımküre’den daha güçlüydü. Kuzey Yarımküre’yi incelemedik, ancak bu yarımkürede fırtınaların yoğunlaşması Güney Yarımküre’ye kıyasla daha yavaş görünüyor. Eğilim devam ederse, önümüzdeki yıllarda burada daha önemli kış fırtınası yoğunlaşması gözlemleyeceğiz” dedi.

Chemke’ye göre, tipik olarak birkaç gün süren tekil bir kış fırtınası, kendi başına büyük bir iklim değişikliğine yol açmaz, “Ancak, uzun süre boyunca toplanan kümülatif veriler değerlendirilirken kış fırtınalarının uzun vadeli etkisi belirginleşir.”

Chemke, “Kış fırtınaları, tropik bölgelerden kutuplara doğru ısı taşınmasının çoğundan sorumludur. Onların katkısı olmasaydı, ortalama kutup sıcaklıkları yaklaşık 30 derece daha düşük olurdu” dedi.

Chemke ve araştırmadaki ortakları, izole edilmiş doğal iklim dalgalanmaları altında fırtına yoğunlaşma modellerini simüle ettikten sonra, son 20 yılda fırtınaların yalnızca bu doğal süreçlerle açıklanamayacak kadar hızlı yoğunlaştığını keşfetti.

Bu, Güney Yarımküre fırtınalarının hızlanan yoğunlaşmasında dış faktörlerin, yani insanlığın endüstriyel faaliyetlerinin önemli bir rol oynadığını gösteriyor.