fbpx
Politika

İklim Aktivistleri 25 Eylül’de “İklim Adaleti Sosyal Adalettir” Demek İçin Bir Araya Geliyor

Genç iklim aktivistleri 25 Eylül’de gerçekleşecek 6. Küresel İklim Grevi’nde, iklim adaleti sosyal adalettir çağrısı yapacaklar.

İklim krizine karşı dünyanın dört bir yanında harekete geçen genç iklim aktivistleri 25 Eylül Cuma gerçekleşecek 6. Küresel İklim Grevi’ne hazırlanıyorlar. Türkiye’de genç iklim aktivistlerini bir araya getiren Fridays for Future Türkiye (Gelecek için Cumalar), konu ile ilgili yaptığı açıklamada iklim krizinin temelini eşitsizlikler ve adaletsizlikler üzerine kurulu ekonomik sistemimin oluşturduğunu belirterek bu sebeple 25 Eylül’de “iklim adaleti sosyal adalettir” diyeceklerini vurguladı. Açıklamada, yaşanmakta olan ırk, dil, din, cinsiyet ve ekonomik fırsat eşitsizliğinin iklim kriziyle daha da derinleştiği belirtilerek, 25 Eylül’de tüm kamuoyuna gençlere destek daveti yapıldı.

Hepimiz Aynı Gemide Değiliz

“Ya Sıfır Karbon, Ya Sıfır Gelecek” kampanyası altında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ve kitle örgütleri de genç iklim aktivistlerinin 25 Eylül çağrısına destek verdiler. Sıfır Gelecek’in destek açıklamasında “Başta iklim değişikliği ve pandemi olmak üzere, karşı karşıya olduğumuz krizler toplum içinde dezavantajlı konuma itilen grupları ve bireyleri her geçen gün daha da kırılgan hale getiriyor” dendi.

Eski Normale Dönülmemeli

Sıfır Gelecek kampanyasının, iklim adaleti için talepleri ise şöyle:

  • “Eski normal”e dönülmemeli, krizden çıkış için açıklanan ekonomik iyileştirme paketlerinde fosil yakıtlara ve kirleticilere yapılan teşvikler sonlanmalı. Açıklanan teşviklerde halk sağlığına ve doğal yaşama öncelik verilmeli.
  • Sıfır karbon geleceğe geçiş başlatılmalı, enerji demokrasisini gözeten yeşil politikalar planlanmalı.
  • Türkiye, kömürden çıkış takvimini başlatmalı. Enerji dönüşümü kimseyi geride bırakmayacak şekilde adil olmalı.
  • İklim krizinin etkilerine karşı kırılganlığı azaltıcı planlama yapılmalı ve önlemler alınmalı
  • İstanbul kanalı, kömürlü termik santrallar gibi ekolojik kriz ve iklim krizini derinleştirecek projeler durdurulmalı.

25 Eylül’de Ne Olacak?

Pandemi sebebiyle dijital ortamda gerçekleştirilecek etkinliklerin yanı sıra Türkiye’nin farklı noktalarındaki Gelecek İçin Cumalar aktivistleri sosyal mesafeyi gözeterek yaratıcı etkinlikler düzenleyecekler. Gerçekleşecek etkinlikler Fridays for Future Türkiye ile Sıfır Gelecek’in sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.