;
Politika

IEA’dan Enerji Bağımlılığına Karşı 10 Maddelik Plan

IEA’nın Avrupa enerji güvenliği konusunda yayımlanan 10 maddelik planına göre, güneş ve rüzgar, ısı pompaları ve pil depolamada hızlı ve büyük bir artış, tüketicileri yabancı petrol ve gaz ithalatına aşırı bağımlılıktan kaynaklanan değişken fiyat artışlarından koruyabilecek tek çözüm.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Avrupa’nın Rus gazına bağımlılığının “ekonomik ve siyasi bir silah” olarak kullanıldığını söyledi.

Plan, bloğun şimdi ve gelecek kış arasında Rus gazına olan bağımlılığı nasıl azaltabileceğini ana hatlarıyla belirtiyor ve AB Yeşil Mutabakatı’na devam eden desteğin yanı sıra Avrupa vatandaşları için uygun fiyatlı enerjiyi sürdürme hedefiyle örtüşüyor.

Basın toplantısında, Fransa Ekolojik Dönüşüm Bakanı Barbara Pompili, kısa vadeli çeşitlendirmenin yanı sıra uzun vadeli temiz enerji önlemlerinin önemini vurguladı: “Her zamankinden daha fazla, Rus fosil yakıtlarından ve genel olarak fosil yakıtlardan kurtulmak şart. […] Avrupa’daki her ilave rüzgar türbini veya güneş paneli, enerji bağımsızlığımız için ileriye doğru bir adım.”

Bu plan, AB Komisyonu’nun gelecek hafta çıkması beklenen önerisine paralel olarak, beklenmedik kârlar üzerinden bir vergi önerisini içeriyor. Bu, enerji şirketlerinin son doğalgaz fiyatlarındaki artışlardan elde ettiği karları yenilenebilir enerji yatırımlarına, yenilemelere ve savunmasız müşterileri desteklemeye yönlendiriyor.

Plan, Avrupa’nın fosil yakıtlara olan bağımlılığının ve enerji verimliliğindeki yavaş ilerlemenin sona ermesi gerektiğinden, bu önlemlerin Rusya harici doğalgaz veya nükleer ve biyoenerji kaynaklarındaki herhangi bir geçici artışı tamamlamak için kritik olduğunu vurguluyor.

10 maddelik plandan öne çıkan bazı noktalar şunlardır:

  • Yeni projelerin hızlı bir şekilde takip edilmesi, izinlerin basitleştirilmesi ve bürokrasinin ortadan kaldırılması yoluyla yeni rüzgar ve güneş projelerinin yaygınlaştırılmasının hızlandırılması
  • Elektrik şirketlerinin daha yüksek elektrik fiyatlarından elde edecekleri kârlardan vergi gelirleri sağlayarak, enerji faturalarıyla mücadele eden hassas gruplara 200 milyar euroya kadar destek sunulması
  • Yalnızca bir yıl içinde 2 milyar metreküp gaz kullanımından tasarruf etmek için, doğalgaz kombilerinin ısı pompalarıyla değiştirilmesinin hızlandırılması
  • Yıl içinde 2 milyar metreküp gaz kullanımından tasarruf etmek ve endüstriyel rekabet gücünü artırmak için bina yenilemelerinin hızlandırılması
  • Yılda 10 milyar metreküp tasarruf sağlamak için binalarda termostatlarda sadece 1°C düşürmenin teşvik edilmesi
  • Elektrik güvenliğini desteklemek için pil depolama, gelişmiş şebekeler ve enerji verimliliği konusundaki çabaların hızlandırılması.

IEA’nın Avrupa Birliği’nin Rus Doğalgazına Bağlılığını Azaltmak İçin 10 Maddelik Planı’na buradan ulaşabilirsiniz.