;
Politika

IEA: Sıfır Emisyon Hedefi için Doğalgaz Talebini Durduracak Politikalara İhtiyaç Var

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), dünya genelinde gaz talebinin giderek arttığını ve 2050’de sıfır emisyona ulaşmak için talebi frenleyecek güçlü politikaların uygulanması gerektiğini açıkladı.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Gaz Piyasası Raporu’na göre, yeni tip COVID-19 salgınını önlemek amacıyla alınan tedbirler sonucunda küresel doğalgaz talebi geçen yıl %1,9 azaldı.

AA’nın haberine göre ekonomilerde salgının etkilerinin azalmaya başlamasıyla bu yıl küresel doğalgaz talebinin %3,6 artması bekleniyor. Küresel doğalgaz talebinin 2021-2024 döneminde ise yıllık bazda %1,7 büyüme göstereceği öngörülüyor.

Bu büyümede ekonomik aktivitenin hızlanması ile doğalgazın; elektrik üretimi, endüstri ve ulaşım sektörlerinde kömür ve petrolün yerine daha fazla kullanılmaya başlanmasının etkili olacağı tahmin ediliyor. Bu dönemde gaz talebindeki artışın itici gücünün bölge bazında Asya Pasifik, sektör bazında ise endüstri olması bekleniyor.

Rapora göre, 2050’de sıfır emisyon hedefine ulaşmak için gaz talebini frenleyecek daha güçlü politikaların uygulanması gerekiyor. Talepteki büyümenin önüne geçilememesi durumunda ise dünyadaki doğalgaz talebinin 2024 itibarıyla salgın öncesi seviyeye göre %7 artacağı hesaplanıyor.

Öte yandan talepteki artışın ağırlıklı olarak Rusya ve Orta Doğu’dan karşılanacağı öngörülürken, ABD’de ise artan ihracat kapasitesini desteklemek amacıyla kaya gazı üretiminde yeni yatırımlar yapılması planlanıyor. Gelecek üç yılda devreye alınacak LNG yatırımlarının çoğunluğu ABD’de bulunuyor.

Uzun vadede gaz talebini azaltmak için gerekli adımlar atılmazsa, 2024 itibarıyla piyasada dalgalanma ve arz güvenliği endişelerinin oluşabileceği tahmin ediliyor.

IEA Enerji Piyasaları ve Güvenliği Direktörü Keisuke Sadamori, rapora ilişkin değerlendirmesinde, 2050 itibarıyla sıfır emisyon hedeflerine ulaşmak için güçlü politikaların uygulanması gerektiğini belirterek, “Doğalgazın verimli şekilde kullanılması gerekiyor. Gaz endüstrisinin daha temiz ve düşük karbonlu gazlara geçiş çabalarını önemli ölçüde artırması ve gereksiz metan emisyonlarını ele almak için hızlı ve etkili bir şekilde hareket etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Etiketler