;
Ekonomi

IEA: Enerji Verimliliği Yatırımları Enerjideki Yüksek Fiyatlar Nedeniyle Artıyor

enerji verimliliği

IEA, enerji verimliliği yatırımlarının iklim değişikliği hedeflerini karşılamak için yeterli olmadığını belirtti.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Enerji Verimliliği 2022 isimli raporunu yayımladı. Çalışma, yüksek enerji fiyatları ve yakıt arzındaki kesintiler nedeniyle bu yıl enerji verimliliğine yönelik küresel ilerlemenin hızlandığını, ancak yine de iklim değişikliği hedeflerini karşılamak için yeterli olmadığını ortaya koydu.

Paris merkezli gözlemci, hükümetleri binalarda ve ulaşımda enerji verimliliğini artırma çabalarına öncelik vermeye çağırdı. IEA’ya göre, emisyonları azaltma ve artan sıcaklıkları dizginleme hedefi yalnızca yenilenebilir enerji inşa etmeye odaklanarak karşılanamaz.

IEA Başkanı Fatih Birol yaptığı açıklamada, “1970’lerin petrol şokları, hükümetlerin enerji verimliliği konusunda büyük adımlar atmasına yol açarken arabaların, ev aletlerinin ve binaların enerji verimliliğinde önemli gelişmeler sağlanmıştı” dedi.

“Bugünün enerji krizinin ortasında, enerji verimliliğine bir kez daha öncelik verildiğine dair işaretler görüyoruz” diye ekledi.

IEA’ya göre ön veriler, ısı pompaları ve bina yalıtımı gibi enerji verimliliğine yönelik küresel yatırımların bu yıl %16 artarak 560 milyar dolara ulaşacağını gösteriyor.

Yatırımlar, geçen yıla kıyasla bu yıl enerjinin %2 daha verimli kullanılmasına yol açtı. Bu oran son beş yılın neredeyse iki katı. Ancak IEA’nın 2050 net sıfır emisyon senaryosunu karşılamak için bu 10 yılda gerekli olduğunu söylediği yıllık ortalamaya hâlâ uzak.

IEA, binaları ısıtmak ve soğutmak için fosil yakıtlar yerine kullanılan ısı pompalarından yıl sonuna kadar yaklaşık 3 milyon adet satılacağını tahmin ediyor. Kurum, 2019’daki rakamlarla karşılaştırıldığında satışların iki katına çıktığını söyledi.