fbpx
Ekonomi Politika

IEA: Emisyonlar 2023’te Tüm Zamanların En Üst Seviyesine Çıkacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), pandemi kurtarma finansmanının % 2’sinin temiz enerjiye harcanması nedeniyle, karbon emisyonlarının 2023 yılına kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını duyurdu.

Ülkeler, COVID-19 salgını boyunca, çoğunlukla işçiler ve işletmeler için acil durum yardımı şeklinde 14 trilyon eurodan fazla mali destek tahsis etti. Euronews’in haberine göre IEA’nın Sürdürülebilir Kurtarma İzleyicisi, bunun sadece 380 milyar dolarının temiz enerji projeleri için sağlandığını tespit etti.

Tüm harcama planlarının hayata geçirilmesi halinde, küresel karbon emisyonlarının 2023’te rekor seviyelere ulaşacağını ve sonraki yıllarda artmaya devam edeceği kaydedildi.

Genel karbon kirliliğinin, Paris Anlaşması’nın 1,5 santigrat derece sıcaklık hedefine uygun olduğu bir senaryodan 3,5 milyar ton daha yüksek olacağı ifade edildi.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, hükümetlerin temiz enerji için sözler vermesine rağmen maddi destek konusunda gerekli adımın atılmadığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler, 1.5 derece sıcaklık hedefine ulaşmak için emisyonların 2030’a kadar yılda ortalama %7’den fazladüşmesi gerektiğini söylüyor.

Pandemi karantinaları ve seyahat kısıtlamaları geçen yıl karbon kirliliğin kısa bir süreliğine düşürse de Dünyaatmosferindeki gezegeni ısıtan gazların konsantrasyonları hâlâ artıyor.

İklim değişikliğinin etkisiyle Kuzey Amerika sıcak hava dalgalarının etkisi altında kalırken, kuzey Avrupa’nın bazıbölgelerinin benzeri görülmemiş sel felaketi yaşandı.

IEA, haziranda, dünyanın karbon nötrlüğüne 2050 yılına kadar ulaşması için yıllık yeşil yatırımın yedi kattan fazlaartması gerektiğini açıkladı. Temiz yatırım raporunda bu rakamın 2020’de 150 milyar doların altından 2030’a kadar1 trilyon doların üzerine çıkması gerektiği ifade edildi.

IEA, tüm ülkelerin özel ve kamu fonlarını iklim, sağlık ve ekonomik fayda sağlayacak yeşil projelere yönlendirmefırsatını kaçırdığının altını çizdi. Fatih Birol, temiz enerji yatırımının, net sıfır emisyon hedefine ulaşmaktan uzakolduğunu kaydetti.

Geçen hafta, 100’den fazla gelişmekte olan ülke, zengin ekonomileri, iklim değişikliğinin ön saflarında yer alanlarayıllık 100 milyar dolar sağlama konusunda 10 yıllık bir sözü yerine getirmeye çağırdı.

Ülkeler ayrıca kasım ayında Glasgow’da yapılacak COP26 iklim zirvesi öncesinde “tarihi kirleticilerin”ekonomilerini hızla karbondan arındırması için adımlar atmasını istedi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.