;
Ekonomi Politika

İBB %100 Yenilenebilir Enerji Hedefi için İlk Adımı Attı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi %100 yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilerleme hedefinin ilk adımını İSMEK okulunda atacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 28 Nisan tarihinde “Ufuk 2020” programı kapsamında, “Düşük Karbonlu, İklime Dayanıklı Gelecek Oluşturma: Güvenli, Temiz ve Verimli Enerji Çağrı Başlığı” için yaptığı proje başvurusunun sonucu olumlu sonuçlandı.

AB İlişkileri Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğü’nün başvurusunu gerçekleştirdiği “procuRe projesi” Avrupa Komisyonu’ndan başarıyla geçerek 1.344.285 euro hibe almaya hak kazandı. İBB’nin proje için katkı sağlayacağı miktar 149.365 euro olacak.

Aralarında Türkiye, Slovenya, İspanya, Almanya, Portekiz, İsrail ve İtalya’nın bulunduğu toplam dokuz ortak ile yürütülecek proje kapsamında, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğünün desteği ile Davutpaşa’da yer alan İSMEK Pastacılık ve Fırıncılık Okul binasının “%100 Yenilenebilir Enerji Uygulamaları” ile beslenmesi amaçlanıyor. Projenin yerel ortakları yer alan İstanbul Özyeğin Üniversitesi de akademik partner olarak katkıda bulunuyor. Projenin tamamlanma süresi 36 ay olarak belirlendi.

Yenilenebilir Enerji Payındaki Hedef 2024’ün Sonunda %18

Haziran ayında gerçekleşen 10. IRENEC Uluslararası % 100 Yenilenebilir Enerji Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBB olarak, %100 yenilenebilir enerji kullanımı yolunda ilerlemeyi, çok öncelikli olarak hedefliyoruz” açıklamasında bulunmuştu. İmamoğlu ayrıca, İstanbul’un elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerji payını, binde 3’ten, 2024’ün sonunda %18’e çıkartmayı hedeflediklerini aktarmıştı.