;
Bilim

Halit Ergenç’in Seslendirdiği “Denizlerimizdeki Tehlike” Belgeseli Yayında

Temel hedefi istilacı yabancı türlerin Türkiye’nin deniz ekosistemlerindeki olumsuz etkilerini azaltmak olan proje kapsamında, seslendirmesini ünlü oyuncu Halit Ergenç’in yaptığı kısa bir belgesel yayımlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün UNDP ile beraber başlattığı Önemli Denizel Biyolojik Çeşitlilik Alanlarında İstilacı Yabancı Türlerin Tehditlerinin Değerlendirilmesi Projesi kapsamında hazırlanan  ve seslendirmesini ünlü oyuncu Halit Ergenç’in yaptığı “Denizlerimizdeki Tehlike: İstilacı Yabancı Türler” adlı belgesel yayımlandı. Kısa belgeselde UNDP’nin Türkiye ile başlattığı yeni projeye ait bilgiler de aktarılıyor.

Buna göre son 150 yılda 500’den fazla yabancı tür Türkiye’deki denizlerine ulaştı. Her iki haftada bir yabancı tür ortaya çıkıyor ve yerli türler üzerindeki baskı artıyor.

Proje Türkiye’de dört pilot alanda uygulanacak: İğneada, Marmara Adaları, Ayvalık Adaları ve Samandağ.

Çalışmalar, su sümbülü, aslan balığı, gümüş yanaklı kurbağa balığı, deniz salyangozu ve Kuzey Atlantik denizyıldızı gibi bazı istilacı yabancı türlere odaklanacak.

Temel hedef ise istilacı yabancı türlerin Türkiye’nin deniz ekosistemlerindeki olumsuz etkilerini azaltmak.

Çalışmalar hem Aichi Biyolojik Çeşitlilik Hedefleri Sözleşmesine hem de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkıda bulunarak biyolojik çeşitliliği ve ulusal ekonomiyi destekleyen denizlerin korunması konusunda farkındalığı da artıracak.

Proje, aynı zamanda, toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlenmesini de teşvik ediyor. Halit Ergenç’in seslendirdiği belgesele Youtube üzerinden ulaşılabilir.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi