;
Bilim Politika

Guterres: Son 20 Yılda İklim Krizi Kaynaklı Afetlerin Sayısı 2 Katına Çıktı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, son 20 yılda iklimle ilgili afetlerin sayısının önceki 20 yıla kıyasla neredeyse iki katına çıktığını ve bu afetlerden 4 milyardan fazla insanın etkilediğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Brüksel’de düzenlenen “Su ve afetler üzerine beşinci BM özel tematik oturumu” adlı programda konuştu.

Dünyadaki sel, fırtına, kuraklık, tsunami, toprak kayması gibi afetlerin hemen hepsinin su ile bağlantısına dikkati çeken Genel Sekreter, her yıl doğal afetlerin 26 milyon insanı yoksulluğa zorladığını belirtti.

Guterres, “İklim krizi suyla bağlantılı felaketleri şiddetlendiriyor ve yoğunlaştırıyor, karmaşık zorluklar yaratarak yaşamları ve geçimleri tehdit ediyor. Son 20 yılda, iklimle ilgili afetlerin sayısı önceki 20 yıla kıyasla neredeyse iki katına çıkarak 4 milyardan fazla insanı etkiledi. Bu felaketler milyonlarca can aldı ve 2,97 trilyon doların üzerinde ekonomik kayıpla sonuçlandı” ifadelerini kullandı.

2030’a kadar dünyadaki insani yardım ihtiyaçlarının %50’sinin iklim bağlantılı afetlerden kaynaklanacağının öngörüldüğünü belirten Guterres, bu sorunun üstesinden gelmenin en önemli yolunun küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak olduğunu vurguladı.

Guterres, 2010 temel verilerine kıyasla 2030’a kadar emisyonların %45 oranında azaltılması ve 2050’a kadar da net sıfır emisyona ulaşılması gerektiğine dikkati çekerek, “Ancak bu hedeflere ulaşmaktan çok uzaktayız, mevcut taahhütler yetersiz ve emisyonlar artmaya devam ediyor” diye konuştu.

COVID-19 salgını nedeniyle toplulukların, ekonomik olarak zaten zor bir dönem geçirdiğine işaret eden Guterres, iklim değişikliğine adaptasyon amacıyla gelişmiş ülkelerin gelişmekte olanların ihtiyaçlarını karşılamak için yıllık 100 milyar dolar yatırım taahhütlerini yerine getirme çağrısında bulundu.

Guterres, COVID-19 salgını sonrası yapılanmanın, toplumları ve ekonomileri daha güçlü şekilde yeniden inşa etmek için iyi bir fırsat olduğunu belirterek, “Altyapıları felaketlere dayanıklı hale getirmek için yatırılan her 1 dolar, yeniden yapılanmada 4 dolar tasarruf sağlar” dedi.