;
Politika

Guterres: “İklim Kriziyle COVID-19’daki Gibi Mücadele Edilmesinden Korkuyorum”

BM Güvenlik Konseyi toplantısında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim krizine yönelik mücadeleye COVID-19’da olduğu gibi “ihtilaf ve kargaşa” ile yaklaşılmaması konusunda uyardı.

ABD, Çin ve Rusya arasında tartışmaların yaşandığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim krizine COVID-19’da olduğu gibi “ihtilaf ve kargaşa” ile yaklaşılmaması konusunda uyardı.

Guterres, dünya, iklim krizini COVID-19 gibi ele alırsa, “En kötüsünün olmasından korkarım” dedi.

Guterres, küresel ölüm sayısı 1 milyona yaklaşırken koronavirüsün kontrolden çıktığını ve 30 milyondan fazla kişinin enfekte olduğunu söyledi. BM Genel Sekreteri, “Küresel hazırlık, işbirliği, birlik ve dayanışma eksikliği” olduğunu söyledi.

15 üyeli konseye, “Pandemi, uluslararası işbirliğinin açık bir testi ve esasen başarısız olduğumuz bir testtir” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Çin hükümetinin üst düzey diplomatı Wang Yi, COVID-19 sonrası küresel yönetişim konulu sanal konsey toplantısında ABD’yi eleştirdi. ABD Büyükelçisi Kelly Craft ise “Hepiniz utanmalısınız” cevabını verirken, “Şaşırdım ve bugünkü tartışmanın içeriğinden hoşnut olmadım… Konsey üyeleri bu fırsatı eldeki kritik meseleden çok siyasi meselelere odaklanmak için kullandı” dedi.

Lavrov, herhangi bir ülkenin adını söylememekle birlikte, salgının devletler arasındaki farklılıkları derinleştirdiğini kaydetti.