;
Bilim Ekonomi

GÜNDER Koronavirüsün Sektördeki Etkilerini Değerlendirdi

GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli, koronavirüs salgını nedeniyle sektördeki gelişmeleri değerlendirdi ve önerilerini sundu.

GÜNDER (Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü) Başkanı Kutay Kaleli, yaptığı açıklamasındaİlk ortaya çıktığı andan itibaren hızlı bir şekilde yayılan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Türkiye’ye sirayet etmesi ile Türkiye’nin söz konusu küresel sorundan en az etkilenen ülkelerden birisi olması için çalışmalar hızla devam etmektedir. Yapılan tüm bu çalışma çerçevesinde sunulan destekler için yetkililere teşekkürü borç biliriz. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “pandemi” olarak tanımlanan ve tüm dünyanın sağlık için teyakkuza geçtiği virüs salgını, hiç şüphesiz enerji sektörünü ve tüm ekonomiyi de etkisi altına almıştır. Koronavirüs salgınının diğer sektörlerde olduğu gibi enerji sektöründeki etkileri, fotovoltaik ekipman tedarik zincirinden çok sayıda uluslararası sektör etkinliğinin iptaline ve ertelenmesine kadar ulaşmış bulunuyor. Güneş enerjisi sektöründeki etkilerine bakıldığında, küresel tedarik zincirlerinde ve üretimde gecikmeler yaşanmaya başladığı görülmektedir. Özellikle, güneş sektörü için ekipman üretimlerinde başı çeken Çin’in küresel etkileri zamanla artacaktır. Çin’den sağlanan hammaddeler nedeniyle yerel güneş panelleri üretimi de etkilenecek ve bu durum, dünya çapında güneş panelleri ve ürünlerinin fiyatlarında kısa süreli bir artış anlamına gelecektir” dedi.

İklim Haber'i Telegram'da Takip Edin!İklim Haber'i Linkedin'de Takip Edin!

Güneş enerjisi sektöründeki modül ve invertör gibi anahtar ekipmanların temininin, koronavirüs salgından en fazla zarara uğrayan alanlar olduğunu söyleyen Kaleli, modül üretiminde yer alan silikon wafer, alüminyum çerçeveler, bağlantı kutusu ve konnektör gibi yardımcı malzemelerde, Çin’deki kısıtlanan tedarik zinciri nedeniyle lojistik problemler yaşandığını söyledi.

Kaleli sözlerine “Bilindiği üzere halen inşaatı devam eden lisanslı ve lisanssız 1.000 MW’ye yakın Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizmasından (YEKDEM) yararlanmak üzere işletmeye alınması planlanan güneş enerjisi santralı bulunuyor. Bu santrallar da virüs kaynaklı piyasalarda oluşacak arz ve talep şoklarından etkilenecek ve finansman koşullarında da ortaya çıkabilecek belirsizlikler nedeniyle gecikmeler yaşanabilecektir. Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin tarafından kaleme alındığı üzere, Çin ve Uzakdoğu’nun virüs salgınında öncelikli coğrafya olduğu bir periyottan, hem Batı Avrupa, hem de ABD ile Kanada’nın öne çıktığı; Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘salgının merkezinin artık Avrupa’ olarak açıkladığı bir periyoda geldik. Gelinen noktada, uluslararası ekonomi çevrelerinde üç temel senaryo üzerinde duruluyor” şeklinde devam etti.

“YEKDEM Bitiş Tarihinin En Az 6 Ay Ötelenecek Şekilde Güncellenmesi Gerekiyor

Kaleli, “‘Hızlı Toparlanma’ adı verilen birinci senaryoya göre, içinde bulunduğumuz birinci çeyrekte Hubei dışı Çin en geç Nisan ortası % 80 kapasiteyle ekonomik faaliyetlerine dönüş yapacak ve virüs Nisan ayında Doğu Asya ve Avrupa’da kontrol altına alınacaktır. İkinci çeyrekte ise virüsün Orta Doğu’da kontrol altına alınması ve tüketici güveninin de iyileşmeye başlayarak küresel talebin normalleşeceği öngörülmektedir. Ölüm oranlarının düştüğü bu dönemde virüsün mevsimsel dayanıklılığı düşük çıkacak, hava trafiği ve turizm faaliyetleri hızlanacaktır. Bu senaryoya göre, salgının küresel ekonomi ve ticarete etkisi yılın ikinci çeyreğine yansımayacaktır. Üçüncü ve en kötü senaryo ise ‘Küresel Resesyon’ olarak adlandırılmaktadır. Bu senaryoya göre, Hubei dışı Çin Nisan ortası en iyi koşullarda üretim kapasitesinin ancak %40’ına dönebilecektir. Bu senaryoda, özel tüketim, mal ve hizmet ihracatı ile finans piyasaları ciddi zarar görecektir. Tüketici güveni dip seviyeleri görürken küresel havacılık kısıtlamaları yıl boyu devam edecektir.

Üçüncü senaryonun gerçekleşmesi durumunda, küresel resesyonun dünya ekonomisine etkisinin 2 ile 2,5 trilyon dolar kayıp olacağı belirtiliyor. GÜNDER olarak tüm bu değerlendirmeler ışığında, YEKDEM bitiş tarihinin 2020 sonu yerine uzmanların da belirttiği birinci ve ikinci senaryo çerçevesinde, en az 6 ay ötelenecek şekilde güncellenmesi önerisinde bulunmak isteriz. Yenilenebilir enerji sektörünün diğer paydaşlarının da vurguladığı gibi, YEKDEM mekanizmasına göre en son Aralık 2020’de devreye girmesi gereken santraller için mücbir sebep kaynaklı mevcut gecikmeler göz önünde bulundurularak bu tarihin ötelenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Kaleli, GÜNDER olarak, tüm dünyada mücadele edilen koronavirüsüne karşı tedbir almak amacıyla bir sonraki duyuruya kadar dernek etkinlik ve toplantılarını erteleme ve ofis çalışanlarının evden çalışması kararını almış bulunduklarını dile getirdi.