;
Politika

Greenpeace’in Efsane Gemisi Rainbow Warrior İstanbul’a Demir Atacak

Greenpeace’in efsane gemisi Rainbow Warrior 25-26 Mayıs’ta İstanbul’da olacak. Geminin İstanbul ziyaretinin sebebi ise “Güneş için Omuz Omuza” projesi kapsamında Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeline dikkat çekmek.

Milyonlarca insana ilham veren Rainbow Warrior “Güneş için Omuz Omuza” projesi kapsamında Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyeline dikkat çekmek üzere İstanbul’a geliyor. Rainbow Warrior 25-26 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da olacak.

Greenpeace Akdeniz, güneş enerjisi potansiyeli en yüksek ülkelerden biri olan Türkiye’de sahaya indi. Yeşil sahaların gücüne güneş enerjisiyle güç katmayı amaçlayan “Güneş için Omuz Omuza” projesi Süper Lig’deki tüm kulüplerin statlarının çatısında güneş paneli kullanılmasını hedefliyor. Eğer Süper Lig’deki 18 kulüp sahasını güneş enerjisiyle aydınlatırsa 35 bin evin bir yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabilir.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Duygu Kutluay konuyla ilgili şunları söyledi: “Rainbow Warrior’ın bu seferki İstanbul ziyaretinin özel bir önemi var. Zira Rainbow Warrior, Greenpeace ile iklim değişikliğiyle mücadele etmek için stadyumlarda güneş enerjisinin kullanılmasını isteyen binlerce taraftar arasında köprü olmak için geliyor. Türkiye güneş enerjisinde dünya lideri; Türkiye’deki öncü güç ise spor kulüpleri olabilir.”

 Greenpeace’in efsane gemisi Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı), 1985 yılında Fransız hükümeti ajanları tarafından bombalanıp batırıldı. Çevre suçlarıyla 20 yılı aşkın süre boyunca mücadele eden Rainbow Warrior II ise 2011 yılında emekliye ayrıldı. İstanbul’a demirleyecek Rainbow Warrior III, 2011 yılından beri çevre mücadelesini tüm gücüyle sürdürüyor.

Rainbow Warrior’ı Üsküdar’da bulunan Paşalimanı’nda 25 Mayıs Cumartesi günü 09.00- 12.45 ve 14.15-18.30 saatleri arasında, 26 Mayıs Pazar günü ise 09.00-12.45 ve 14.15-19.30 saatleri arasında gezmek mümkün.